Już w najbliższy weekend Teatr Modrzejewskiej w Legnicy dwukrotnie zaprezentuje się w Warszawie. Sobotnia i niedzielna prezentacje „Osobistego Jezusa” Przemysława Wojcieszka to nagroda Teatru Narodowego dla finalisty i zwycięzcy tegorocznego 13. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Na Woli, realizującym w bieżącym sezonie projekt „Modrzejewska wraca do Warszawy”.


Po wyjściu z więzienia trzydziestoletni Rysiek wraca do rodzinnej wsi. Zamierza przejąć opuszczony dom i gospodarstwo rodziców, którzy nie żyją od kilku lat, wraca też do swojej dawnej narzeczonej Agaty, którą porzucił tuż przed odsiadką. Agata jednak jest teraz żoną starszego brata – Jarka. Co gorsze, brat sprzedaje właśnie dom rodziców, aby za uzyskane pieniądze spróbować szczęścia z Agatą – tym razem w dużym mieście. Rysiek żarliwie wierzy, że Jezus, który pozwolił mu przetrwać więzienie, pomoże mu też w zmaganiach o dom i dziewczynę... – taki jest punkt wyjścia do czwartego (z sześciu dotychczas zrealizowanych) dramatu napisanego przez Przemysława Wojcieszka. W tym przypadku przeniesionego na scenę scenariusza własnego filmu („W dół kolorowym wzgórzem”).

Zdaniem niektórych krytyków to najlepszy i najdojrzalszy z dotychczasowych dramatów Przemysława Wojcieszka. Są nawet tacy, którzy uznali go za ciekawszy od wielkiego hitu, jakim stał się jego dramaturgiczny (i także legnicki) debiut - głośny i wielokrotnie nagradzany „Made in Poland”.

Na 13. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Teatrem Narodowym (rozstrzygnięcie w lipcu 2007) spektakl dosłownie obsypano laurami. Były to: • nagroda za spektakl dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy • nagroda za reżyserię dla Przemysława Wojcieszka • nagroda za scenografię dla Małgorzaty Bulandy • nagroda aktorska dla Przemysława Bluszcza za rolę Ryśka • wyróżnienie aktorskie dla Wiesława Cichego za rolę Tadka • nagroda za tekst dramatyczny dla Przemysława Wojcieszka

Legnicki spektakl, który swoje festiwalowe podróże rozpoczął w bieżącym roku, nagradzano także: na szczecińskich teatralnych Konfrontacjach, gdyńskim festiwalu R@PORT, przedstawienie rozbiło też bank z nagrodami na niedawnym zabrzańskim festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona”.
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
OSOBISTY JEZUS

scenariusz i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Pustki
premiera: 9 września 2006

Obsada:

Przemysław Bluszcz (Rysiek), Ewa Galusińska (Agata, jego była narzeczona, żona brata Ryśka); Paweł Wolak (Jarek, brat Ryśka), Wiesław Cichy (Tadek, przyjaciel Ryśka, lokalny mafioso), Dariusz Majchrzak (Janusz, przyjaciel Ryśka, ksiądz), Gabriela Fabian (Zośka, była dziewczyna Ryśka), Rafał Cieluch (Bernard, Niemiec), Anita Poddębniak (Milena, matka Agaty).najkrótsze recenzje:


To nie jest sielankowy obraz Polski prowincjonalnej stanowiącej tradycyjny bastion wiary. Owszem, to jest świat pełen kościelności – tylko jakoś trudno w nim znaleźć oparcie dla wiary w Boga.
ks. Andrzej Draguła, Tygodnik Powszechny

Słowa w tym spektaklu to wbijanie noży w plecy. Zdania przecinają powietrze tak mocno, że twarze bohaterów nabrzmiewają jak bolesne rany.
Iga Dzieciuchowicz, Didaskalia

Wojcieszek udoskonalił swój warsztat reżysera, narracja w spektaklu jest genialnie prosta, dekoracje minimalistyczne. Nic nie odwodzi uwagi od gry aktorskiej.
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

Trzeba mieć dużo odwagi, by dzisiaj zdobyć się na takie wyznania. Dlatego "Osobisty Jezus" Wojcieszka jest wyjątkowo ważny i wartościowy.
Tomasz Wysocki, Gazeta Wyborcza-Wrocław

To koncert rozpisany precyzyjnie na aktorski oktet. Cały spektakl zagrany jest bez jednego fałszu. Legniczanie nie spuszczają z tonu.
Krzysztof Kucharski, Słowo Polskie-Gazeta Wrocławska

Wojcieszek z hukiem wrócił do legnickiego teatru. Niesamowite tempo akcji, świetne dialogi, poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania oraz popis aktorskiego talentu Przemysława Bluszcza.
Paweł Jantura, Konkrety

To właściwie teatralny remake tekstu, który posłużył Wojcieszkowi za scenariusz obsypanego nagrodami na festiwalu w Gdyni filmu „W dół kolorowym wzgórzem
Artur Guzicki, Wprost

Wojcieszkowi wystarcza kilka scenicznych kresek, wprowadzenie na jedną sekwencję barwnych postaci epizodycznych, żeby uwiarygodnić ten świat. Wojcieszek umie tkać dialogi, rozumie bohaterów.
Łukasz Drewniak, Dziennik

Wojcieszek wracający na deski legnickiego teatru to już nie filmowiec skupiony na realistycznym przeniesieniu swojego scenariusza na scenę, ale świadomy środków teatralnych twórca.
Aneta Kyzioł, Polityka

Legnica proponuje swojej publiczności proste, klarowne historie zamiast postmodernistycznych zbaw, aktualnych trendów i popisów gwiazd, snucie zaś takich zgrzebnych fabuł jest specjalnością Wojcieszka. Doszedł w niej do perfekcji.
Jacek Sieradzki, Przekrój

Imponuje wyczucie młodego reżysera, który tworzy postacie niebanalne i niejednoznaczne. Unika natrętnego moralizatorstwa. Mimo znaczącego wątku religijnego nie indoktrynuje. Gorąco polecam!
Piotr Bogdański, Nowe Wiadomości Wałbrzyskie

Spektakl Wojcieszka ma tempo, nerw i temperaturę. Do tego aktorstwo wysokiej próby
Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza-Trójmiasto

To kolejna historia Wojcieszka opowiedziana bez zbędnych ozdobników, w minimalistyczny sposób, miejscami dosadna, ale spod której wyziera głęboka duchowość i wulkan emocji.
Marta Odziomek, Art Papier

Ta opowieść o pragnieniu wiary i poszukiwaniu wartości skrzy się świetnymi rolami i pełna jest soczystych dialogów. Nie ma tu jednej nutki fałszu. Jest bolesna prawda o kosztach transformacji, cenie bezrobocia, egzystencji bez perspektyw i sile marzeń.
Danuta Lubina – Cipińska, Rzeczpospolita