2 kwietnia Wrocławski Teatr Pantomimy rozpocznie realizację projektu "Pantomima NOW". Pierwszym miejscem, które odwiedzą mimowie z Wrocławia będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W czerwcu wrocławscy artyści wystąpią także na Scenie Gadzickiego legnickiego teatru.


Projekt Pantomima NOW to cykl objazdowych przedstawień Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w ramach którego widzowie z Opola, Zielonej Góry i Legnicy będą mogli zobaczyć ostatnie realizacje i współczesne tendencje w teatrze pantomimy.

Wiosną publiczność zobaczy przedstawienie "BATORY trans" w reżyserii Martyny Majewskiej. Jest to przedstawienie inspirowane książką Bożeny Aksamit "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku" i opisanymi w niej losami pasażerów statku Batory, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe). Rejs Batorym to czas na zmierzenie się z wyobrażeniami - o emigracji, o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności.

W jesiennym objeździe Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże przedstawienie inspirowane "Dziennikami" Witolda Gombrowicza pt. "Pustka. Pustynia. Nic." w reżyserii Leszka Bzdyla.

Celem programu Scena dla Tańca jest prezentacja najważniejszych przedstawień polskich artystów zajmujących się tańcem i ruchem w miastach, które nie mają profesjonalnych i repertuarowych zespołów teatrów ruchu. Partnerami Pantomima NOW są: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2 kwietnia, godz. 20.00), Lubuski Teatr w Zielonej Górze (8 czerwca, godz. 19.00) i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (17 czerwca, godz. 19.00). Po każdym przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

(„Wrocław. Pantomima zagra w Opolu”, http://www.e-teatr.pl, 27.03.2017)