Od tygodnia miłośnicy legnickiego teatru mogą uczestniczyć w plebiscycie i wybierać najlepszy, najbardziej popularny, najcieplej wspominany spektakl miejscowej sceny. Głosowanie odbywa się internetowo, a organizatorzy nadal czekają na kolejne propozycje tytułów do rankingu. Wszystko za sprawą jubileuszu 30. lecia, który już wkrótce świętował będzie teatr. O plebiscycie pisze Tomasz Woźniak.

Teatr im. Modrzejewskiej i internetowa gazeta teatralna @akt ogłosili plebiscyt na legnicki spektakl 30. lecia. Formularz znajduje się na stronie internetowej http://gazeta.teatr.legnica.pl. Obecnie znajduje się tam 14 propozycji, głównie spektakli przygotowanych przez ekipę obecnego dyrektora Jacka Głomba, ale każdy może złożyć własną propozycję sztuki. Co dwa tygodnie ranking będzie uzupełniany o nowe kandydatury.

Jest z tym drobny problem. Organizatorzy konkursu, czyli teatr i internetowa gazeta teatralna, nie zamieścili nigdzie pełnego wykazu sztuk zagranych na legnickiej scenie. Jeśli więc nie pamiętasz dokładnego tytułu spektaklu z lat 80. i 90. to pozostaje przeszukanie prasowego archiwum, choć nie wszystkie sztuki doczekały się dziennikarskich recenzji. Szczegółów można szukać u redaktora serwisu wysyłając mejla na adres gazeta©teatr.legnica.pl lub dzwoniąc, tel. 509 796 402.

Z lat 80. na listę trafiły takie spektakle jak "Dziady", "Wesele", "Nie-Boska komedia" i "Pokojówki". W lutym zostanie finałowa piątka spektakli, które zyskały najwięcej głosów. Przez ostatni miesiąc będzie można głosować tylko na nie. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi 27 marca podczas Międzynarodowego Dnia Teatru.

Aktualny ranking (*):

1. Ballada o Zakaczawiu (31,7 proc. głosów)
2. Dziady z 2007 r. (15,8 proc.)
3. Made in Poland (14,6 proc)
4. Osobisty Jezus/ Koriolan (6,1 proc.)
5. Hamlet Książę Danii (4,9 proc.)
6. Zły/ Szpital Polonia/ Pokojówki (3,6 proc.)
7. Wschody i Zachody Miasta (2,4 proc.)
8. Portowa opowieść, Wesele, Nie-Boska komedia, Dziady z 1984 r. (1,2 proc.)


(Tomasz Woźniak, „Legnica wybiera najlepszą sztukę”, Panorama Legnicka, 20.11.2007)


Od redaktora serwisu:
(*) wg stanu z 18 listopada 2007