Marszałek chce dać pieniądze na dokończenie remontu dachu Teatru Modrzejewskiej i zapewnić – może już w przyszłorocznym budżecie – środki na wymianę ogrzewania w całym budynku. Sejmik wystąpi też o przyznanie legnickiej placówce Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej Silesia. Pisze Piotr Kanikowski.


To niektóre z deklaracji złożonych podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Kultury, Nauki i Szkolnictwa Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego, która dzisiaj (23 marca - @KT) obradowała w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Radni mieli możliwość obejrzeć spektakl “Zabijanie Gomułki”. Dyrektor Jacek Głomb oprowadził ich po gmachu, omawiając jednocześnie najpilniejsze potrzeby inwestycyjne.

Jak informuje wiceprzewodnicząca komisji Jadwiga Szeląg, padły wnioski, aby Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą 150 tysięcy złotych remont dachu w teatrze. – Dwa lata temu przekazaliśmy na dach 180 tysięcy złotych – przypomina wicemarszałek Tadeusz Samborski. – Dzięki tegorocznej dotacji będzie można dokończyć ten remont. Pan dyrektor zgłosił też potrzebę dofinansowania remontu centralnego ogrzewania, bo pochodzi jeszcze z czasów socjalizmu. To trudniejsza sprawa, ale postaramy się przy konstruowaniu budżetu na 2018 rok mieć ją na uwadze.

Kilka dni temu legniccy radni nie chcieli rekomendować Teatru Modrzejewskiej do Nagrody Miasta Legnica. Dziś radni sejmiku zawnioskowali, by korzystając z jubileuszu 40-lecia legnickiej sceny zgłosić Teatr Modrzejewskiej do Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej Silesia.

- Legnicki teatr jest ważną instytucją, która rozbudza refleksję nad tożsamością mieszkańców naszego regionu – podkreśla Tadeusz Samborski. – Wśród wielu grup etnicznych, o których przypominają jego przedstawienia, brakuje nam kresowian. Dyrektor się zgodził i obiecał poszerzyć paletę teatralnych opowieści o ten wątek.

(Piotr Kanikowski, „Radni Sejmiku obradowali w Legnicy. Dostrzegli teatr”, http://24legnica.pl, 23.03.2017)