Wraz z czerwcową zmianą rozkładu jazdy pociągów, na trasie Legnica-Wrocław, pojawią się kursy, które nosić będą nazwy spektakli wystawionych przez legnicki Teatr im. Modrzejewskiej. To tylko jeden z punktów porozumienia, jakie dyrektor instytucji kultury podpisał dziś z prezesem Kolei Dolnośląskich. Pisze Joanna Michalak. Obejrzyj także relację dla TV Regionalnej.


Obie instytucje obchodzą w tym roku jubileusze istnienia, obie też mają swe siedziby w Legnicy i podlegają Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego. Stąd postanowiły zawrzeć sojusz pod nazwą „Porozumienie partnerskie kolej na teatr”.

– Mam nadzieję, że zrealizujemy bardzo wiele wspólnych inicjatyw – nie ukrywa Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. Tak naprawdę współpraca transportowej spółki z placówką kultury rozpoczęła się już tydzień temu, kiedy to znany aktor Paweł Wolak czytał pasażerom pociągu relacji Legnica-Wrocław i Wrocław-Legnica fragmenty „Inwazji szczurów” Karela Čapka. Premiera spektaklu, na podstawie tej powieści, zaplanowana jest na 9 kwietnia br.

Sygnatariusze porozumienia obiecują, że nie będzie to jednostronna współpraca. Jacek Głomb, dyrektor legnickiej sceny, oferuje pracownikom transportowej spółki wynajem teatralnej sali i wraz z całym zapleczem technicznym. Jednak obie instytucje zamierzają się przede wszystkim wzajemnie promować. Informacje na temat repertuaru teatralnego pojawią się m.in. w biurze obsługi klienta, kasach biletowych, jak i w samych pociągach.

Jest też pomysł, by wspólne przedsięwzięcia realizować w siedzibie Kolei Dolnośląskich, które mieszczą się na terenie zabytkowego i odremontowanego niedawno dworca PKP w Legnicy. Wymaga to jednak osobnych uzgodnień z właścicielem obiektu. Dyrektorowi Jackowi Głombowi marzy się bowiem scena na dworcu, będącym jedną z architektonicznych perełek miasta.

Za jakieś trzy miesiące na legnickim dworcu odbędzie się duża impreza promocyjna. Jest bowiem pomysł, by jeden lub dwa pociągi nazwać tytułami spektakli wystawionych przez legnicki teatr. Trwają żartobliwe zakłady czy będą to np. „Trzy Furie”, czy też np. „Zły”.

Koleje Dolnośląskie to jeden z największych pracodawców w mieście. W transportowej spółce zatrudnionych jest niemal 600 osób. Dla porównania, w legnickim teatrze pracuje 80 osób.

OBEJRZYJ także relację TV Regionalnej, w której wypowiadają się Piotr Rachwalski oraz Jacek Głomb.

(Joanna Michalak, „Wzajemna promocja konduktorów i aktorów”, http://regionfan.pl, 21.03.2017)