Kilkunastu artystów scen krajowych wystąpi w koncercie zatytułowanym „Teatr przeciw rasizmowi”. 4 marca ze Sceny Gadzickiego zabrzmią dawno zapomniane utwory nawiązujące do wolności. Pisze Lilla Sadowska.


- Muzyka zawsze łagodziła obyczaje i jest antysystemowa więc kluczem były dla mnie piosenki. Najpierw narodził się repertuar, piosenki jakie mogłyby zilustrować taki koncert przeciwko rasizmowi, później zacząłem się zastanawiać nad tym jacy artyści mogliby je zaśpiewać – mówi Marcin Andrzejewski, właściciel agencji Big Media, współorganizator koncertu.

- Smutno mi się zrobiło, że robimy w XXI wieku taki koncert. Z drugiej strony się cieszę, bo kilku fajnych artystów przyjedzie do Legnicy.

Rzeczywiście, na deskach Teatru Modrzejewskiej staną między innymi Renata Przemyk, która zaśpiewa piosenki oddające klimat i przesłanie koncertu. Będą to „Ludzie Wschodu” zespołu Siekiera raz „Hej czy nie wiecie” Kultu. Na scenie usłyszymy też lidera Bielizny Jarka Janiszewskiego. Artysta zaśpiewa „Terrorystyczne bojówki” i jeden z utworów Lecha Janerki, który niestety ze względu na terminy nie będzie mógł sam wystąpić, podobnie jak Tomasz Organek i Czesław Mozil.

Zagranicznym akcentem będzie występ senegalskiego wokalisty, dziennikarza i działacza społecznego Mamadou Diouf, znany ze współpracy z między innymi z Voo Voo. Będzie mu towarzyszył Pako Sarr, muzyk, kompozytor, producent pochodzący również z Senegalu. Muzycy wykonają utwór „Bo my Polacy”.

Na scenie zobaczymy także legnickich artystów i aktorów. Wystąpią Michalina Maruniak, Stachu „Stasiasty” Delimata Podwójne Dno i Paweł Palcat. Aranżacje do wszystkich siedemnastu utworów przygotowuje krakowska formacja Bajazzer, która koncert także oprawi muzycznie.

- Idea żeby z tym co jest wykroczeniem walczyć poprzez sztukę, w tym przypadku poprzez muzykę, jest bardzo dobra. Warto żeby tego typu wydarzeniom, które miało miejsce kilka tygodni temu w Legnicy, dawać odpór nie tylko przez manifestacje i demonstracje, ale także poprzez artystyczne wydarzenia, które kreowałyby pozytywną energię – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej nawiązując do pobicia Bengalczyka, które miało miejsce w Legnicy.

Koncert „Teatr przeciw rasizmowi” odbędzie się 4 marca o godzinie 18:00 w Teatrze Modrzejewskiej. Bilety w cenie 50 złotych już można rezerwować w pod numerem telefonu 76 72 33 505 i drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(Lilla Sadowska, „Wielki koncert przeciw rasizmowi w legnickim teatrze”, www.lca.pl, 31.01.2017)