Sezon 2016/2017 legnicki teatr rozpoczął międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z aktorami Macedońskiego Teatru Narodowego. Jego efekt to spektakl „Przerwana odyseja”, z którym obydwa zespoły wyruszyły najpierw w artystyczną podróż po Macedonii, a w listopadzie, po legnickiej premierze, także w trasę po Polsce. Z zapowiedzi dyrektora Teatru Modrzejewskiej, Jacka Głomba, wynika jednak, że to nie koniec atrakcji czekających w najbliższym czasie na legnickich teatromanów. Pisze Katarzyna Gudzyk.


W lutym do repertuaru trafi kolejne z szekspirowskich dzieł czyli „Makbet”. Premierę spektaklu reżyserowanego przez Lecha Raczaka zaplanowano na 4 lutego. Warto dodać, że może on być absolutnym zaskoczeniem, ponieważ znany polski dramaturg po raz pierwszy w swojej karierze sięga po Szekspira.

Dwie kolejne premiery przybliżą legniczanom twórczość czeskich prozaików – Karela Čapka i Bohumila Hrabala. 1 kwietnia na legnickiej scenie wystawiona zostanie „Inwazja jaszczurów” w adaptacji Weroniki Murek i reżyserii Roberta Talarczyka. Zarówno Murek, jak i Talarczyk to twórcy znani legnickiej publiczności. W grudniu na scenie Teatru Modrzejewskiej odbyło się czytanie „Sztuki mięsa” autorstwa Weroniki Murek. Robert Talarczyk jest natomiast reżyserem „Cholonka” wystawianego w Legnicy w ramach Festiwalu Teatru Nie-Złego i „Piątej strony świata”, którą realizował wraz z Kazimierzem Kutzem.

Ostatnia premiera w sezonie to „Bambini di Praga” wg Bohumila Hrabala. Sztukę w Legnicy zrealizuje Łukasz Czuj. Jest reżyserem i scenarzystą ponad 40 spektakli dramatycznych i muzycznych. W Legnicy reżyserował wcześniej „Komedię obozową” Roya Kifta opowiadającą o kabarecie, który działał w nazistowskim getcie w czeskim Terezinie. Tym razem zmierzy się z tekstem jednego z najwybitniejszych czeskich prozaików, a w którą stronę zmierzać będzie w tej opowieści przeniesionej do roku 2017 sprawdzić będzie można wybierając się do teatru 13 maja.

(Katarzyna Gudzyk, „Teatralne podsumowania i zapowiedzi”, Tygodnik Regionalny Konkrety, 14.12.2016)