W niedzielę 27 listopada w krakowskiej Łaźni Nowej ze spektaklem gościnnym w reżyserii Jacka Głomba wystąpią artyści z Macedonii. Tematem polsko-macedońskiej "Przerwanej odysei" jest dziecięcy exodus, który był efektem krwawej greckiej wojny domowej, jaka w latach 1946-1949 toczyła się między popierającą króla i monarchię prawicą a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji. Pisze i zapowiada Grzegorz Nurek.


(…)

O czasach, w których Polska udzielała schronienia uchodźcom, o lękach pokrzywdzonych przez wojnę uchodźców opowiada "Przerwana odyseja". Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje. Premierę w Skopje miał 17 września, w Legnicy 18 listopada. W Łaźni Nowej w Krakowie będzie go można zobaczyć jeden jedyny raz, w najbliższą niedzielę.

(…)

"Na polskie Ziemie Odzyskane trafiły dzieci przerażone, wygłodzone, cierpiące. Tu znalazły swój bezpieczny dom. Polska pozwoliła im wyleczyć się z wojennej traumy, zapewniła wykształcenie i życiową szansę. Dźwigający się z powojennych ruin kraj, na który opadała właśnie żelazna pięść stalinizmu, stać było na niewiarygodny wysiłek organizacyjny i wielką dozę ludzkiego współczucia. Przypominanie tego faktu jest nie tylko historyczną ciekawostką. Współczesność stawia nas przed podobnymi wyzwaniami - przecież w dzisiejszym świecie także nie brak ofiar wojen. Do Europy - krainy wprost nieprawdopodobnie bogatej - coraz liczniej przybywają uchodźcy, spotykając się z bardzo różnym przyjęciem. Czy potrafimy im pomóc - jako państwa i jako pojedynczy ludzie? Czy dysponując nieporównanie większą potęgą i zasobami, umiemy wyciągnąć rękę do potrzebujących? A jeśli nie, to dlaczego?" - pytają aktorzy grający w "Przerwanej odysei".

Jeśli i nas widzów skłonią do refleksji nad tym palącym i wymagającym pilnej odpowiedzi problemem, będzie to ich, ale i nasze zwycięstwo. Spektakl będzie pokazany w Łaźni Nowej (osiedle Szkolne 25) w niedzielę 27 listopada o godz. 19. Bilety w cenie 40 zł (dla grup powyżej pięciu osób w cenie 30 zł).

Całość tekstu jest TUTAJ!

(Grzegorz Nurek, „Przerwana odyseja. Artyści z Macedonii w Łaźni Nowej”, http://krakow.wyborcza.pl, 25.11.2016)