Zachęcamy dzieci (od 5 lat w górę), by 4 grudnia rozglądały się nie tylko za Świętym Mikołajem, ale też za Snarkiem, który pojawi się w Teatrze Modrzejewskiej. Tego dnia dwa razy zostanie wystawiony spektakl oparty na opowiastkach angielskich poetów z XIX wieku. A kiedy kurtyna opadnie, widzowie będą mogli za nią zajrzeć: poodkrywać tajemnice teatru i zrobić sobie zdjęcie z aktorami. Pisze i poleca Piotr Kanikowski.


„Polowanie na Snarka” wykorzystuje dziewiętnastowieczne purnonsensowe historyjki wybrane z „44 opowiastek wierszem” Edwarda Leara, Lewisa Carrolla, W.S. Gilberta, A.E. Housmana i Hilaire’a Belloca w bardzo swobodnym i pełnym językowego humoru tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Pojawiają się w nich Dziąble pływające na sicie, błąkający się po nocach Dong o Świecącym Nochalu, Widliszek Długonóg, Muszka Muszkatołowa, Snark i inne purnonsensowe indywidua, których próżno szukać w klasycznych bajkach. Tym ciekawsze może być spotkanie z nimi oko w oko. Potwierdzają to żywe reakcje dzieci, które miałem okazję obserwować podczas serii prób otwartych poprzedzających premierę „Polowania na Snarka”. Co chwila wybuchały śmiechem lub otwierały szeroko oczy ze zdumienia.

Także 4 grudnia widownia zostanie wyrwana z foteli. Twórcy „Polowania na Snarka” postawili na interaktywność. Publika ma nie tylko biernie  przyglądać się akcji spektaklu, ale też uczestniczyć w scenicznych wydarzeniach, na przykład malując portret nieuchwytnego drania, co „przed kontaktem z ludzkością się wzbrania” lub podejmując inne wyzwania.  

Spektakl wyreżyserowany przez Romualda Wiczy-Pokojskiego – dyrektora specjalizującego się w przedstawieniach dla dzieci Teatru Miniatura w Gdańsku – sprawi frajdę także rodzicom, o ile zachowali w sobie odrobinę dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Proszę nie oczekiwać gotowej historii podanej na tacy, wyłożonej tak, jak się opowiada baśń o Kocie w Butach czy Królewnie Śnieżce. Tu będzie mrowie zagadek i znaków zapytania, mnóstwo wyzwań dla wyobraźni, ale nawet jeśli dzieci nie wszystko zrozumieją, to uwiedzie ich klimat, przyjemność unoszenia się w oparach absurdu. Wśród pięknych dekoracji, bajecznych kostiumów i wpadającej w ucho muzyki Łukasza Matuszyka.  

Najbliższe okazje do wzięcia udziału w „Polowaniu na Snarka” pojawią się: 4 grudnia o godz. 12 i o godz. 16 oraz 6, 7, 8 grudnia o godz. 11. BILETY: 22/17 zł. INFOMACJA I REZERWACJA: 76 7233505, 509603837, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Piotr Kanikowski, „Mikołajki ze Snarkiem”, Tygodnik 24 Legnica-Lubin, 24.11.2016)