„Przerwana odyseja” to tytuł najnowszej produkcji (polsko-macedońskiej koprodukcji – przyp. @KT) Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, którą będziemy mogli zobaczyć w gościnnych murach Teatru Śląskiego 26 listopada, zaledwie w tydzień po premierze. W dodatku Gazety Wyborczej Co Jest Grane zapowiada Marta Odziomek.


Spektakl w reżyserii szefa legnickiej sceny, Jacka Głomba, to opowieść o ucieczce z domu i poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Do udziału w projekcie zaangażowani zostali również artyści z Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje. Jest wśród nich wybitny aktor teatralny i filmowy Vlado Jovanovski znany m.in. z filmów „Iluzja", „Proch i pył” i „Wielka woda".

Dwudziestoosobowemu zespołowi towarzyszy także czterech muzyków, którzy na żywo grają w przedstawieniu. Historia, którą na potrzeby sceny napisał Robert Urbański, zaczyna się w 1948 roku. Z terenu Macedonii Egejskiej komunistyczni partyzanci ewakuują przerażone dzieci macedońskie i greckie. Część z nich trafia do Polski.

(…)
Całość jest TUTAJ!

(Marta Odziomek, http://cojestgrane24.wyborcza.pl, „Historia dzieci z terenów objętych wojną. "Przerwana odyseja" gościnnie w Katowicach”, http://cojestgrane24.wyborcza.pl, 22.11.2016)