Legnicki teatr rozpoczyna trzeci miesiąc intensywnych podróży artystycznych. Na listopadowej trasie trzy tytuły i dziesięć wystawień poza siedzibą w dziewięciu różnych miejscowościach. Start w sobotę 5 listopada rozpocznie finałową fazę objazdu w programie Teatr Polska.


Artystyczne wojaże zaczęły się od wrześniowych podróży po Macedonii z „Przerwaną odyseją” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (koprodukcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje), podczas których spektakl wystawiono 11 razy w 8 miastach tego kraju.

Październik przyniósł wyjazdowe prezentacje „III Furii” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera (ESK Wrocław 2016), „Drogi śliskiej od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (trzy wystawienia w objeździe Teatr Polska i jedno w ramach Dolnośląskiej Platformy Teatru), festiwalowy udział „Hymnu narodowego” Przemysława Wojcieszka oraz „Krzywickiej/Krew” Julii Holewińskiej w reż. Aliny Moś-Kerger w zabrzańskiej „Rzeczywistości przedstawionej” oraz prezentację spektaklu „Madonna, Księżyc i pies” w reż. Lecha Raczaka w mołdawskim Kiszyniowie.

Listopad legnicki teatr rozpoczyna od dokończenia objazdu w ramach Teatr Polska. Ludowy moralitet i mroczny thriller z elementami rubasznego humoru, jakim jest autorski spektakl duetu PiK, czyli „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” (pierwszy z „wiejskiej trylogii”, której pozostałe części zrealizowane zostały na lubuskiej scenie w Zielonej Górze) zaprezentowany zostanie kolejno: w Żarach (5), Brzegu Dolnym (6 listopada) oraz w Bolesławcu (termin został zmieniony i nie jest jeszcze ustalony). Tym samym przedstawienie zakończy podróż realizowaną w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

8 listopada najbardziej kobieca z produkcji legnickiej sceny, czyli spektakl „Krzywicka/Krew” wystawiony zostanie w Katowicach na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Przedstawienie pokazane zostanie w cyklu Młode Interpretacje, w ramach którego o nagrodę specjalną z trójką konkurentów powalczy jego reżyserka Alina Moś-Kerger.

Kolejne podróże czekają także polsko-macedoński zespół tworzący „Przerwaną odyseję”. Po polskiej premierze na legnickiej Scenie Gadzickiego (18 listopada) ten dwujęzyczny spektakl zaprezentowany zostanie kolejno: na XXXIII Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych (19), we Wrocławiu w ramach ESK 2016 (21), na 14. Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych (22), w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze (23), Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach (26) oraz w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (27).

Grzegorz Żurawiński