Tegoroczny legnicki Satyrykon startuje w piątek 17 czerwca. Podczas plenerowej inauguracji wydarzenia na scenie deptaku ul. NMP przy Filipie zobaczymy i usłyszymy śpiewające legnickie aktorki: Joannę Gonschorek, Katarzynę Kaźmierczak oraz Zuzę Motorniuk, które - wraz z towarzyszącymi im muzykami - tworzą formację Podwójne Dno. Całość, zastępując w roli konferenasjera Artura Andrusa, poprowadzi Przemysław Bluszcz.


Koncert formacji Podwójne Dno, którą legnickie aktorki stworzyły przed ośmioma laty, o godz. 16.00 otworzy Międzynarodową Wystawę Satyrykon Legnica 2016. Grupa znana przede wszystkim z koncertów w legnickim klubie muzycznym Spiżarnia zaśpiewa własne piosenki, w tym te najbardziej znane. Będzie, jak zawsze smaczna i zdrowa, „Pomidorowa”, „Dyna” i „Zapotrzebowanie”.

Inauguracyjny koncert będzie wstępem do wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji Satyrykonu (ok. godz. 17.00) oraz odsłonięcia tablicy poświęconej zmarłemu przed czterema laty wybitnemu grafikowi, twórcy filmów animowanych (stworzony przez niego pieczołowicie przez sześć lat, malowany ręcznie na taśmie filmowej, bajecznie kolorowy i obsypany nagrodami „Eden” otrzymał nominację do Oskara), ale przede wszystkim ogromnej liczby rysunków satyrycznych, Andrzejowi Czeczotowi (na Satyrykonie obecny w 1980 i z indywidualną wystawą w 1995).

Całość plenerowego otwarcia Satyrykonu poprowadzi ze sceny znany i lubiany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, przez dziesięć lat występujący na legnickiej scenie teatralnej, Przemysław Bluszcz (laureat wyjątkowej „Bomby 10.lecia” przyznanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy). Aktora zobaczymy także w sobotę 18 czerwca na Scenie Gadzickiego podczas odbywającej się także w ramach Satyrykonu prezentacji najnowszego programu warszawskiego kabaretu teatralnego Pożar w Burdelu pt. „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” (początek o 19.30).

Grzegorz Żurawiński