O premierowym spektaklu na legnickiej Scenie Gadzickiego będącym adaptacją i uwspółcześnieniem nigdy nie wystawionych „Kluczy do Królestwa Niebieskiego” Augusta Strindberga w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego na antenie cyfrowego Radia Wrocław Kultura mówiła we wtorek 15 grudnia recenzentka Gazety Wyborczej Wrocław Magda Piekarska.


Współprowadzący wtorkowe audycje poświęcone teatrowi Grzegorz Chojnowski zadeklarował wizytę na styczniowym przedstawieniu „Raju wariatów” poprosił zatem Magdę Piekarską, by nadmiarem szczegółów nie popsuła mu przyjemności z zaplanowanego oglądania legnickiego przedstawienia. Recenzentka spełniła tę prośbę.

W jej rozważaniach dominowały współczesne, a nawet polityczne skojarzenia, jakie może u widzów wywoływać legnicka sztuka. Dla recenzentki niejasne były jednak powody, dla których część postaci wystylizowana została na współczesne ikony popkultury: „Piękna była scenografia i kostiumy, ale nie wiem skąd się biorą te odniesienia do współczesności”.

„Teatr Modrzejewskiej mógłby ostatnio sięgnąć po mistrzostwo świata w wystawianiu niewystawialnych dramatów, bo ten jest drugim z tej kategorii po niedawnym „Carze Samozwańcu…” Adolfa Nowaczyńskiego. Ale… W tym przypadku nie jestem przekonana, że było warto” – dodała wrocławska recenzentka.

wysłuchał i zanotował żuraw