6 grudnia na legnickiej scenie teatralnej propozycja dla najmłodszych widzów i ich rodziców. Organizatorzy zapraszają na spektakl „Rydygier, mój przyjaciel wampir” w reżyserii Michała Derlatki i wykonaniu aktorów Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry. Pisze Katarzyna Gudzyk.


Przedstawienie zapowiadane jest jako śmieszna historia dla tych, którzy lubią się śmiać i nie boją się bać. Inspiracją do stworzenia spektaklu był cykl powieściowy Angeli Sommer-Bodenburg o małym wampirku Rydygierze i jego przyjacielu Antosiu. Jego autorka studiowała pedagogikę, psychologię i socjologię, przez ponad dziesięć lat pracowała jako nauczycielka w jednej z hamburskich szkół.

Pierwszą powieść, której bohaterem jest mały wampir, napisała pod koniec lat 70. ubiegłego wieku („Wampirek”, 1979), aktualnie seria liczy dwadzieścia tytułów i sprzedała się już dwunastomilionowym nakładzie. Cykl książek o Rydygierze bywa porównywany do przygód Koszmarnego Karolka (równie popularnej serii dziecięcej autorstwa Franceski Simon) – dostarcza dzieciakom historii tyleż niesamowitych i śmiesznych co pouczających.

„Rydygier, mój przyjaciel wampir” to – podobnie jak literacki pierwowzór – zabawna opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z dorosłymi i rodzicami oraz niezwykłych przygodach, które stają się udziałem głównego bohatera Antosia, jego kompana Rydygiera (150-letniego wampira-chłopca) i ich znajomych. Spektakl nawiązuje do modnego nurtu fantasy, ale przede wszystkim pokazuje świat z perspektywy dziecka. Daje wgląd w to, jak najmłodsi postrzegają różne codzienne sytuacje, w jaki sposób na nie reagują i radzą sobie z nimi. To propozycja dla fanów opowieści z dreszczykiem i ich rodziców, przy której nie będą się nudzić.

W niedzielę, 6 grudnia, w Teatrze Modrzejewskiej dwa wystawienia „Rydygiera”. Pierwsze – w samo południe o godzinie 12. Drugie – to spektakl popołudniowy o godzinie 16.

  • Legnica, Teatr im. Modrzejewskiej, „Rydygier, mój przyjaciel wampir” Zdrojowego Teatru Animacji z Jeleniej Góry, 6 grudnia godz. 12 i 16, bilety 22 i 17 zł.


(Katarzyna Gudzyk, „Mikołajki z wampirem”, Tygodnik Regionalny Konkrety, 2.12.2015)