27 listopada w Teatrze Modrzejewskiej rozpoczął się kolejny już Festiwal Form Audiowizualnych Intermediale 2015. Impreza potrwa do niedzieli. Festiwal porusza się w tych rejonach sztuki audiowizualnej, gdzie dwie formy: wizualna i muzyczna nierozerwalnie współgrają ze sobą i tworzą nową jakość. Pisze Paulina Pacura.


Muzycy podczas wykonywania utworów sięgają po warstwę wizualną, która ilustruje i dopełnia prezentowane warstwy muzyczne. Jest to pogranicze performancu i koncertu. W tym roku festiwal zainaugurowała trójka artystów: Stanislav Abraham (Czechy), Radio Internazionale (Polska) oraz Alessandro Olla & Fabrizio Casti (Włochy).

Stanislav Abrahám to sound designer, autor instalacji dźwiękowych, ale nie tylko, bo na swoim koncie ma też kompozycje do audycji radiowych, spektakli teatralnych i tanecznych oraz prac konceptualnych w przestrzeni publicznej. Miejsce szczególne w jego twórczych poszukiwaniach zajmuje zainteresowanie fenomenem ludzkiego głosu we współczesnej sztuce audiowizualnej.

Radio Internazionale programowo nawiązuje do kolażowej techniki cut-up, zarówno w warstwie dźwiękowej jak i wizualnej, z istotną rolą tekstu, który strukturalizuje całość.

Esercizi di vertigine to proces, w którym obrazy, akustyczne i elektroniczne dźwięki i inne elementy percepcyjne wzajemnie odpowiadają na swoją ekspresyjną potrzebę dopełnienia się.

- Idea festiwalu się nie zmieniła, w tym roku mieliśmy trochę więcej szczęścia, co zaowocowało tym, że mogliśmy zaprosić artystów, o których zawsze marzyliśmy. Każdy na swój sposób jest wyjątkowy. Jutro mamy trzy projekty, zagrają muzycy m.in. z Portugalii oraz Irlandii. Zależy nam na tym, aby w Legnicy wzbogacić ofertę kulturalną, żeby ci legniczanie i nie tylko legniczanie, którzy mają odmienne gusta muzyczne, mieli okazje odwiedzić także raz w roku nasz festiwal - mówił Krzysztof Pawlik, organizator festiwalu.

Sobotnia część festiwalu rozpocznie się o godz. 19:00. Na scenie Teatru Modrzejewskiej wystąpią performerzy z trzech krajów: Inire (Polska), @c (Portugalia) oraz Tombola (Irlandia).

(Paulina Pacura, „Intermediale 2015 – święto dźwięku i obrazu”, www.lca.pl, 28.11.2015)