24 tytuły dramatów zaproponowali uczestnicy trzeciego etapu dolnośląskiej akcji artystycznej i konkursu „Czytajmy dramaty!” Jury aktorskie wybrało „Tlen” Iwana Wyrypajewa, który w formie inscenizowanego czytania na scenach Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry wyreżyseruje Agata Duda-Gracz.


Dolnośląska akcja artystyczna legnickiego Teatru Modrzejewskiej „Czytajmy dramaty!” finansowana przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Kultura – Interwencje 2015” została podjęta  w celu popularyzacji czytania dramatów oraz zwiększenia zainteresowania sztuką teatru. Partnerami przedsięwzięcia są Teatr Odnaleziony z Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Za nami dwa etapy akcji. W pierwszym aktorskie jury do prezentacji wybrało tekst Cormaca McCarthy’ego „Sunset limited. Powieść w formie dramatu” wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz, w drugim jednoaktówkę Sarah Kane „Łaknąć” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Aktorskie jury trzeciego i ostatniego etapu konkursu „Czytajmy dramaty!” – Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk (przewodniczący), Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska – tym razem wybierało spośród 24 zgłoszonych utworów dramatopisarzy polskich i obcych. Jurorzy po raz trzeci zdecydowali się przeznaczyć do scenicznego czytania tekst zagranicznego autora. Tym razem jest to dramat Iwana Wyrypajewa „Tlen” w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, wybrany „ze względu na jego duże możliwości interpretacji oraz świetną rytmizację tekstu”.

Iwan Wyrypajew (ur. 1974) to rosyjski aktor, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i dramatopisarz rodem z Irkucka. Autor kilkunastu sztuk (m.in. „Sny”, „Lipiec”, „Iluzje”) granych w teatrach ponad dwudziestu krajów świata, współtwórca moskiewskiego Teatru.doc, inscenizator od lat bardzo aktywny m.in. na scenach polskich. Laureat wielu nagród za twórczość teatralną i filmową, okrzyknięty „współczesnym Czechowem”. Jego debiut filmowy, „Euforia” (2006), wzbudził entuzjazm krytyki i publiczności, zdobywając m.in. Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a kolejne filmy podtrzymały tę renomę.

„Tlen” (2002) jest uznawany za jeden z najważniejszych rosyjskich dramatów współczesnych, głos pokolenia. To poruszająca opowieść o miłości, niespełnieniu i zbrodni, mająca specyficzną strukturę dekalogu w formie piosenek. W siedem lat po prapremierze Wyrypajew sfilmował „Tlen”, zdobywając za niego m.in. nagrodę publiczności wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.

Czytanie sceniczne dramatu będzie dziełem reżyserki i scenografki Agaty Dudy-Gracz (ur. 1974), autorki ponad trzydziestu wysmakowanych plastycznie, wieloznacznych inscenizacji dramatów takich autorów, jak Jean Genet, Michel de Ghelderode, William Shakespeare, a także spektakli operowych i widowisk według własnych scenariuszy („Apokalipsa”, „Ja, Piotr Rivière...” i in.). Agata Duda-Gracz pracuje na scenach Krakowa, Warszawy, Łodzi i innych miast, za swoją twórczość otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Wrocławską Nagrodę Teatralną oraz łódzką Złotą Maskę.

Czytanie sceniczne dramatu, w którym wezmą udział legniccy aktorzy: Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska odbędzie się 27 listopada, tym razem w obiekcie Sceny na Jordana (obecnie warsztaty teatralne)), przestrzeni znanej przed laty z prezentacji „Szawła” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Czytanie „Tlenu” powtórzone będzie 29 listopada w Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora) oraz 30 listopada w Jeleniej Górze (Jeleniogórskie Centrum Kultury).

Przed aktorskim jury w pełnym 18 osobowym składzie jeszcze jedna decyzja. Wskazanie osoby, która nadsyłając propozycje konkursowe najciekawiej uzasadniła swój wybór. Na laureata konkursu czeka nagroda w wysokości 2 tysięcy zł.

Grzegorz Żurawiński