Legnicki dramat „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK) zaprezentowany zostanie 26 listopada na 13. Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych. Wcześniej jednak zwycięzca plebiscytu dziennikarzy na najlepszy spektakl  legnickiego Teatru Opowieści (2012-2015) czterokrotnie wystawiony zostanie na Scenie Gadzickiego.


Otwierający wiejską trylogię duetu PiK diabelski moralitet „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” (premiera w grudniu 2013) to najlepszy tekst dramatyczny ubiegłorocznej edycji  Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a zrealizowany na jego podstawie spektakl to wielokrotny laureat głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu prezentowany także na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie. To także zwycięzca plebiscytu dolnośląskich dziennikarzy i recenzentów na najciekawszą propozycję sceniczną cyklu Teatr Opowieści, który realizowano w legnickim teatrze w latach 2012-2015.

Na legnickiej scenie powstała sztuka z pogranicza jawy i złego snu, której akcja toczy się współcześnie w izolowanej społeczności polskiej wsi. Łączy w sobie cechy ludowego moralitetu i mrocznego thrillera z elementami rubasznego humoru. Bohaterowie dramatu to ludzie prości, jednocześnie dobrzy i źli, pielęgnujący stereotypy, dawne urazy i nowe uprzedzenia. Kochają i nienawidzą zmuszeni żyć razem. Powrót z więzienia jednego z nich zakłóci pozorny spokój społeczności, którą tworzą. Zło eksploduje i zacznie zbierać swoje żniwo.

Dramat poszukuje odpowiedzi na odwieczne pytanie - skąd się bierze zło w człowieku? I chociaż nie daje odpowiedzi, to wskazuje, że zło tkwi w człowieku i oczekuje jedynie na moment nieuchronnej detonacji. Opisuje też ludzką potrzebę bezzwłocznego wyparcia winy i zapomnienia.

„W worze pomysłów i konceptów, jaki proponuje duet PiK, nawet najbardziej krytyczny widz znajdzie brylancik. Choćby ten zaśpiew ze wstępnej ballady, może gdzieś przez Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka znaleziony, może przez nich napisany, otwierający sztukę z zachwycającą celnością: Kiedy diabeł szedł przez wieś/ Potknął się ladaco/Wieś „przepraszam” odkrzyknęła/ Diabeł „nie ma za co”. W tym uniżonym dialożku ludzkości z szataństwem jest właściwie wszystko, cała ta opowieść, cały ten świat, całe tomy rozważań filozofów, poetów i artystów. Chwycone w prosty czterowiersz, który, jak natrętna melodyjka, nie daje się łatwo przegonić spod czaszki” – zauważył krytyk i redaktor naczelny Dialogu Jacek Sieradzki.

„Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” na legnickiej Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (21-22 listopada) o godz. 19.00. Przedpołudniowo we wtorek i środę (24-25 listopada) o godz. 11.00. Bilet: 27 zł (ulgowy 16 zł).

Grzegorz Żurawiński