Wystawę damskich torebek ze zbioru Zofii Maksymowicz opatrzoną ekspozycją papierowych kolaży autorstwa Urszuli Kwiatkowskiej-Sznerch oglądać można w teatralnym holu Starego Ratusza. Wernisaż z udziałem autorek ekspozycji odbędzie się w niedzielę 22 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny.


Pokaż swoją torebkę, a powiem ci kim jesteś – głosi powiedzenie, które dużo mówi o kobietach. W tych małych podręcznych przedmiotach panie noszą właściwie wszystko, co jest przydatne i to, co jest zdecydowanie mniej potrzebne. Tak czy inaczej, wiele pań bez torebki czuje się jak bez ręki. Specjalnym rodzajem tego damskiego rekwizytu i uzupełnienia stroju są eleganckie w formie torebki wyjściowe.

Kilkadziesiąt takich właśnie torebek, z reguły balowych, strojnych, wizytowych... z różnych epok, takich w których skryć można zarówno ampułkę z trucizną, sztylecik lub mały pistolet, ale też puderniczkę, szminkę, papierośnicę i telefon komórkowy oglądać można w szklanych gablotach wystawy w teatralnym holu. Wśród nich także już ponad stuletnie tkane ze srebrnego drutu, ale też współcześnie szydełkowane, bo wykonane własnoręcznie przez legnicką kolekcjonerkę Zofię Maksymowicz.

Ściany teatralnego holu są natomiast miejscem ekspozycji papierowych kolaży autorstwa Urszuli Kwiatkowskiej-Sznerch. Oprawione prace składają się na trzy cykle. To „Czarne anioły” (z wykorzystaniem przetworzonych fotografii), „Bibliotekarki” (inspirowane postaciami podpatrzonymi w miejskiej bibliotece w Chojnowie), ale przede wszystkim, bo najliczniejsze, „Dialogi” (dyptyki, czyli ona i on w różnych fazach wzajemnej fascynacji i jej przemijania, w gorącej i zimnowojennej fazie uczuć między kobietą a mężczyzną).

- Wykorzystuję papier, tapetę, reprodukcje dzieł sztuki, preparowane fotografie. Tnę, wydzieram, komponuję. Chętnie wykorzystuję foldery wydawane przez teatr, muzeum lub galerię sztuki, bo mają dobry papier, ciekawe barwy, motywy i faktury – śmieje się autorka prac Urszula Kwiatkowska-Sznerch.

Podczas wernisażu wystawy „Dialog wśród rekwizytów” z udziałem autorek ekspozycji, który odbędzie się w niedzielę 22 listopada (start o 17.00), planowane są także towarzyszące niespodzianki teatralne. Będzie też możliwość zakupu papierowych kolaży.

Grzegorz Żurawiński