„Wielka Smuta małych osób” – to nowy spektakl Klubu Gońca Teatralnego, który wykona grupa młodzieżowa ŚLADY. Podczas widowiska publiczność usłyszy stare pieśni rosyjskie. Bezpłatne wejściówki na piątkowy spektakl są do odbioru w kasie teatru. Początek sztuki 13 listopada o godz. 16 na Scenie Gadzickiego. Pisze Joanna Michalak.


Spektakl nawiązuje do projektu edukacyjno-historycznego „Dymitriady”, który miał miejsce w Teatrze im. H. Modrzejewskiej we wrześniu tego roku i był zainspirowany premierą spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody”.

 – W naszym spektaklu uczestnicy postanowili spojrzeć na istotne wydarzenia dziejowe z punktu widzenia maluczkich, tych o których nie wspominają podręczniki i źródła historyczne – tłumaczy Joanna Rostkowska, główny specjalista ds. edukacji teatralnej. – Polacy i Rosjanie, zamieszani w wyprawy, przewroty i walkę o władzę, zupełnie mimowolnie, jako mieszkańcy wiosek znajdujących się na drodze przemarszu wojsk, piekarze, służący, kucharki opowiadają ze sceny o swojej prywatnej Wielkiej Smucie. Gdzie jest miejsce zwykłego człowieka w sercu wielkich wydarzeń, w których nie ma on żadnego interesu? O czym milczą być może książki historyczne, a co mogło się dziać w sercach mieszkańców Rzeczpospolitej i Rosji XVII wieku? – dodaje.

Tekst i reżyseria: Magdalena Drab. Występują: Dziewczynka z Uglicza, koleżanka Dymitra, świętego – Iga Maksymczyk; Dziewczyna z Morawska, sprzedająca bubliczki po 5 kopiejek za sztukę – Ada Kondracka; Służąca na dworze w Samborze, pokojówka – Paula Pietrykowska; Siostry z wioski najmniejszej na całym świecie – Magdalena Balicka i Weronika Nawrot; Narzeczona żołnierza, co nie wraca – Iga Cichoń; Szwaczka – Gosia Turkiewicz; Ochmistrzyni – Natalia Waleńska; Kucharka rosyjska, co straciła pracę – Ewelina Gut; Golibroda, co zyskał pracę – Olgierd Jadwisieńczak; Mniszka, co prowadziła matkę cara za rękę – Basia Turkiewicz; Sprzątaczka z pałacu carskiego, co w środy zawsze myje – Natalia Biegaj; Chłopiec od armaty, z której wystrzelono cara – Daria Michalak; Kat – Oskar Ostręga.

(Joanna Michalak, „KGT przedstawia”,www.regionfan.pl, 12.11.2015)