Idą święta. Teatr Modrzejewskiej zaprasza na swój hit: mroczny thriller, którego akcja zaczyna się w wigilijną noc, od Pasterki w wiejskim kościele. Nie przegapcie: 21 i 22 listopada na Scenie Gadzickiego „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Poleca Piotr Kanikowski.


To spektakl, który w 2014 roku rozbił bank z nagrodami na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Widzowie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy obwołali go najlepszą produkcją trzech ostatnich sezonów. „Droga śliska od traw…” okazała się również najlepszym tekstem dramatycznym w 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Katarzynie Dworak i Pawłowi Wolakowi udało się powiedzieć o naturze zła więcej niż niejednemu księdzu na rekolekcjach. Autorzy sztuki odmitologizowują Boże Narodzenie jako czas pokoju i miłości. We wsi, do której przykładają soczewkę, duchowa przemiana ludzi, śpiewających kolędy i dzielących się opłatkiem jest tylko pozorna. Nie przestają w nich buzować stare namiętności: złość, frustracja, nienawiść, pogarda, strach, duma i zaborcza miłość. Katalizatorem pasma zbrodni staje się Bogdan, który odsiedziawszy wyrok za znęcanie się nad rodziną i nękanie sąsiadów, w tę „cichą noc, świętą noc” wraca do swoich.

Klaustrofobiczna, ciężka atmosfera sztuki Dworak i Wolaka byłaby pewnie trudna do zniesienia, gdyby nie przełamano jej co jakiś czas humorem – rubasznym, pieprznym, czasami może nawet ocierającym się o granice dobrego smaku. Dzięki tym kompozycyjnym chwytom, widz ma chwilę na złapanie oddechu a dramatyczny finał zwala z nóg.

Siła tego spektaklu tkwi w mądrym, przejmującym tekście, równie ascetycznej co funkcjonalnej scenografii Małgorzaty Bulandy i najwyższych lotów aktorstwie. Za rolę Diabła wielbię Grzegorza Wojdona. Przyjdźcie, zobaczcie dlaczego.

BILETY: 27 i 16 zł. INFORMACJA I REZERWACJA: tel. 76 72 33 305, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 w Teatrze Modrzejewskiej, Rynek 39, oraz na godzinę przed spektaklem w miejscu jego grania.

Dzięki Teatrowi Modrzejewskiej jak co tydzień możemy Państwa obdarować biletami na „Drogę śliską od traw…” w reżyserii Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na niedzielny spektakl (22 listopada, godz. 19.00). Zainteresowanych prosimy o mejle z tytułem „Droga” na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zwycięzcę powiadomimy drogą mejlową, ale numer telefonu w treści ułatwi kontakt.

(Piotr Kanikowski, „Zaproszenie do teatru: “Droga śliska od traw…””, www.24legnica.pl, 12.11.2015)