Legnicka „Iliada. Wojna” to uwspółcześniona opowieść o wojnie trojańskiej i niezwykły spektakl zbudowany na aktorskich solówkach. Mocny, dotkliwy, momentami porażający. Wymagający skupienia, ale fascynujący. Poleca i udział w konkursie o bezpłatne zaproszenia proponuje Lilla Sadowska.


Usłyszymy głos z zaświatów bohaterów o antycznych imionach, którzy są niczym zombies pól bitewnych. Iliada już od najdawniejszych czasów była uznawana za fundament kultury. Bohaterowie Homera stali się wzorcami postępowania, Achilles wzorem wojownika, Iliadę i Odyseję uważano za źródło wszelkiej wiedzy, także historycznej i geograficznej. Bazujący na eposie Homera tekst Alessandra Baricco, w legnickiej inscenizacji stał się odwieczną, uniwersalną opowieścią o każdej wojnie.

Baricco pomyślał, że dobrze byłoby przeczytać publicznie, w ciągu kilku godzin, całą Iliadę. Dokonał więc cięć, by czas lektury dawał się pogodzić z cierpliwością współczesnych widzów. Usunął sceny, w których pojawiają się bogowie, wyeliminował wszelkie naleciałości archaiczne, które oddalają od sedna opowieści, a zamiast narratora wybrał grupę postaci z Iliady i im kazał opowiedzieć całą historię.

„Iliada. Wojna” wg „Homera, Iliady” Alessandra Baricco, przekład:  Halina Kralowa, reżyseria: Łukasz Kos, scenografia: Paweł Walicki, muzyka: Dominik Strycharski, choreografia: Magdalena Ptasznik, reżyseria świateł: Bary&Hary, multimedia: Alex Janas/Kolektyw Kilku.com

Obsada: Chryzejda - Gabriela Fabian, Tersites - Albert Pyśk, Helena - Anita Poddębniak, Pandaros - Paweł Wolak, Eneasz - Rfał Cieluch, Piastunka - Małgorzata Urbańska, Nestor - Bogdan Grzeszczak, Achilles - Paweł Palcat, Patroklos - Albert Pyśk, Sarpedon - Bogdan Grzeszczak, Ajaks Telamonczyk - Rafał Cieluch, Hektor - Robert Gulaczyk, Antilochos - Paweł Palcat.

Legnicka „Iliada. Wojna” to uwspółcześniona opowieść o wojnie trojańskiej i niezwykły spektakl zbudowany na aktorskich solówkach. Mocny, dotkliwy, momentami porażający. Wymagający skupienia, ale fascynujący. Usłyszymy z zaświatów głos bohaterów o antycznych imionach, którzy są niczym zombies pól bitewnych. Zapraszamy na spektakle w sobotę i niedzielę, 14-15 listopada o godz. 19.00 na scenie Gadzickiego. Bilety 27 i 16 zł – rezerwacja 76 72 33 505.

Konkurs! Mamy dla czytelników dwa podwójne zaproszenia na spektakl. Rozdamy je wśród tych, którzy przyślą do nas maila o napiszą: Czyje imię nosi scena Teatru Modrzejewskiej? Odpowiedzi opatrzone hasłem ILIADA przysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 13 listopada.

(Lilla Sadowska, „Konkurs! Iliada. Wojna - przejmująca, pacyfistyczna”, www.lca.pl, 12.11.2015)