4 grudnia w TVP2 premiera telewizyjnej wersji "Orkiestry" Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba z legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. Spektakl o tym, jak historia zakładów miedzi zmienia się w mini-epos tej barwnej, skłóconej społeczności – pisze w dodatku telewizyjnym Joanna Derkaczew.


Miedź żywicielką Zagłębia, a orkiestra górnicza zakładów miedziowych - perłą w koronie kopalni. Dyrektor teatru w Legnicy Jacek Głomb, decydując się na uczczenie 50. rocznicy KGHM Polska Miedź spektaklem, wyszukał temat, który powinien łączyć mieszkańców regionu. Cóż mogłoby być lepszym przykładem zbiorowej dumy niż orkiestra górnicza rżnąca jednym donośnym głosem podniosłe melodie?

Reżyser przygotowując z pisarzem Krzysztofem Kopką opartą na materiałach dokumentalnych "Orkiestrę", pokazał jednak, że właśnie w tym symbolu kryje się większość problemów i konfliktów nękających Dolny Śląsk. Frankowi Biedzie przyszła pora umierać. Franek był swój chłop i solidarnościowiec. Ale gdy w 1982 roku stracił syna na brutalnie stłumionej demonstracji, zaczął obwiniać opozycję o to, że dopuściła do tragedii. Przystąpił do partii.

W zespole trwają obrady - zagrać Frankowi na pogrzebie czy nie zagrać? Z podobnych anegdotycznych miniatur autorzy budują obraz świata, który powstaje jako raj, kraina wiecznej obfitości, i stopniowo się degeneruje.

ORKIESTRA spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Polska 2013, reż. Jacek Głomb; TVP2, 4 grudnia, godz. 21.45.

(Joanna Derkaczew,”Miedź bez patyny”, Gazeta Wyborcza Telewizyjna, 29.11.2013)