Legnicki Teatr Modrzejewskiej w nowym sezonie wyjedzie zagranicę do Argentyny i Turcji, a także grać będzie w kilku polskich miastach. Do wyjazdowych przedstawień dojdą też festiwale. Pisze Dawid Sołtys.


Dla legnickiego teatru wyjazd do Argentyny będzie oznaczał, że drużyna z Modrzejewskiej wystąpi na trzecim kontynencie. Poza Europą była bowiem też w Ameryce Północnej.

- Na festiwalu w Buenos Aires będzie gościło 17 przedstawień międzynarodowych i 35 lokalnych i będzie to jeden z najważniejszych festiwali w Ameryce Południowej. Selekcjoner argentyńskiego festiwalu zwrócił na nas uwagę, kiedy w Warszawie wystawiliśmy "III Furie". To właśnie z tym spektaklem wystąpimy w stolicy Argentyny - mówi Jacek Głomb, dyrektor teatru.

Festiwal odbędzie się w dniach 18-20 października.

Z kolei w czerwcu przyszłego roku legniczanie wyruszą na podbój Turcji. Tam w trzech miastach: w Ankarze, Izmirze i Eskisehirze wystawią "Łemko". - Zdobyliśmy grant w wysokości 150 tys. zł na tę podróż w ramach projektu "Turcja - Promesa" realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. W przyszłym roku mija bowiem 600 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Instytut chce więc popularyzować polską kulturę w Turcji - wyjaśnia Jacek Głomb.

Poza podróżami zagranicznymi aktorzy wyjadą też "w kraj". Z przedstawieniem "Zrozumieć H." a więc historii o Henryce Krzywonos pojawią się w Kościerzynie, Kartuzach, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Żarach i Lubinie.

(Dawid Sołtys, „W nowym sezonie wyjadą do Argentyny i Turcji”, www.e-legnickie.pl, 30.07.2013)