Park Miejski gościł wędrowców z Europy. Tym razem zapomnianą od lat "patelnię" przed Teatrem Letnim odwiedził zespół Słońce i Sól/Sol y la sal. To kolejne spotkanie, realizowane przez "Naprawiaczy Świata". Pisze Monika Bożek.


Fundacja Jacka Głomba "Naprawiacze Świata", która zajmuje się wspieraniem lokalnych projektów zorganizowała kolejny raz "Spotkania w Parku". Dziś mieliśmy przyjemność wybrać się w muzyczną podróż po wybrzeżach Morza Śródziemnego. Poznaliśmy także tajniki wiosek andaluzyjskich.

Muzyka grana przez wędrowców Europy była przepełniona tęsknotą do słońca i morza. Katarzyna Enemuo wyjaśnia, że artystyczne emocje powstają z dwóch inspiracji. - Jedna to ciągła podróż, której częścią jesteśmy zarówno my jak i nasza muzyka - mówi artystka. - Te charakterystyczne dźwięki przewędrowały wiele tysięcy kilometrów zanim zagościły w Andaluzji. Drugą inspiracją jest słońce, dające nam ciepło i rekompensujące tęsknotę do Morza Śródziemnego.

Katarzyna Enemuo tłumaczyła publiczności etymologię nazwy zespołu. - Słońce jest niezwykle ważne w naszym procesie życiowym, bo daje energię do działania, z kolei sól przypomina o wysokim zasoleniu Morza Śródziemnego.

Ponadto w programie pojawiły się rytmy arabskie, hiszpańskie, polskie i bałkańskie, od tanga przez rumbę po bulerias. Niestety nie zobaczyliśmy oryginalnych tańców bułgarskich. Katarzyna Enemuo tłumaczy to naturalnym zrządzeniem losu, bo jak człowiek jest w podróży to musi się liczyć z siłami wyższymi, które uniemożliwiły przyjazd trzeciego członka zespołu, Jesusa Sallabera.

Sierpień także będzie obfitować w "Spotkania w Parku". Już w najbliższą niedzielę 4 sierpnia, punktualnie o godzinie 16.00 zaprezentują się warszawskie Czarne Motyle. Zespół wystąpi w składzie: Katarzyna Szurman (harmonia, śpiew), Katarzyna Delatour (ksylofon, skrzypce), Emilia Herda (baraban, bębenek, piła, śpiew), Agata Krawczyk (skrzypce). Wstęp wolny.

(Monika Bożek, „Śródziemnomorskie klimaty w upalną niedzielę w parku”, www.lca.pl, 28.07.2013)