Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna, czyli rodzaj warsztatów, odbędą się w legnickim teatrze w lipcu. Przeznaczone są dla polskich i rosyjskich studentów wydziałów aktorskich i reżyserskich i instytutów teatralnych. W warsztatach wezmą udział 22 osoby do 30 roku życia. Wśród nich znalazło się miejsce dla dwóch legniczan: Grzegorza Grecasa i Maceja Rabskiego. Pisze Dawid Sołtys.


Organizatorami szkoły są Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Moskiewski Teatr Komedii. Gospodarzem Szkoły jest Jacek Głomb a dyrektorem Siergiej Jefriemow.

Koszt przedsięwzięcia kształtuje się na poziomie 80 tys. zł. Brakuje jeszcze 20 tys. zł, ale organizatorzy zapewniają, że nie będzie problemów z zapełnieniem luki. Już udało się pozyskać 60 tys. zł z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Warsztaty potrwają od 6 do 15 lipca. Początek zaplanowano w Krakowie, gdzie po krótkim zwiedzaniu odbędzie się spotkane z patronami szkoły Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą. Potem przyjazd do Legnicy, gdzie przez kolejne dni odbywać się będą warsztaty w których prowadzącymi będą aktorzy, reżyserzy i teatrolodzy z Polski i Rosji: Jewgienij Pisariew, Paweł Lubimcew, Jelena Dunajewa, Aleksander Nazarow, Piotr Ratajczak, Piotr Cieplak, Jan Peszek, Przemysław Bluszcz, Mateusz Damięcki, Krystyna Meissner, Jarosław Fret, Krzysztof Kopka oraz Jacek Sieradzki.

W warsztatach będzie brało udział 22 ludzi (12 z Polski i 10 z Rosji), choć zainteresowanie było znaczne. Do projektu zgłosiło się 250 osób. Nie wyobrażano sobie, by taka szkoła powstała w innym miejscu niż w Legnicy. Miały tu znaczenie renoma teatru, ale przede wszystkim historia.

- Mówiliśmy wiele razy o tych stykach polsko-rosyjskich, że tutaj wszystko co robimy w obszarze spotkania Polaków i Rosjan znaczy trochę więcej niż gdzie indziej - mówi Jacek Głomb. W tym roku mija 20 lat od wyjazdu wojsk radzieckich z Polski.

Tematem Szkoły będzie "Następstwo pokoleń w teatrze. Stary i nowy teatr, mistrzowie i uczniowie. Problemy i rozwiązania". Szkoła będzie dwujęzyczna.

Na koniec, 14 lipca (godz. 17) odbędzie się uroczyste zamknięcie Pierwszej Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej. To pokaz zdarzenia scenicznego, inspirowanego filmami Andrzeja Wajdy - z udziałem wszystkich uczestników, pod kierunkiem reżysera Jacka Głomba. Niestety sam Andrzej Wajda nie pojawi się teraz w Legnicy, jednak zapowiadana jest jego wizyta we wrześniu lub w październiku przy okazji premiery filmu "Wałęsa".

(Dawid Sołtys, „Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna w lipcu w Legnicy”, www.e-legnickie.pl, 12.06.2013)