Północna Grupa Wojsk Federacji Rosyjskiej wyjechała z Polski w 1993 roku. Ale do tej pory nieznanych jest wiele szczegółów związanych z ich blisko pięćdziesięcioletnim stacjonowaniem w naszym kraju. Po 20 latach jest jednak szansa na odtajnienie. Relacjonuje Andrzej Andrzejewski.


Radio Wrocław ustaliło, że we wrześniu w Legnicy spotkają się dwaj generałowie odpowiedzialni za wyprowadzenie tysięcy żołnierzy z czerwonymi gwiazdami za wschodnią granicę. Olga Krasecka, nauczycielka, tłumaczka i współorganizatorka wielkiego zjazdu byłych legniczan potwierdza, że wówczas do Legnicy przyjedzie generał Władymir Briezgun - I zastępca sztabu Północnej Grupy Wojsk.

Briezgun spotka się w Legnicy ze swoim polskim odpowiednikiem sprzed 20 lat - generałem Zdzisławem Ostrowskim, który był ostatnim pełnomocnikiem rządu ds. pobytu wojsk rosyjskich w Polsce. Wielu historyków ma nadzieję, że podczas spotkania generałów padną odpowiedzi na podstawowe pytania. Do tej pory nie wiadomo na przykład, ilu żołnierzy z czerwonymi gwiazdami służyło w Polsce między 1945 a 1993 rokiem.

Posłuchaj relacji, w której wypowiadają się: Jacek Głomb, współpomysłodawca i organizator projektu „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Двадцать лет спустя”, który na wrzesień br. przygotowuje legnicki teatr, Olga Krasecka, tłumaczka i dziennikarka od lat 70. ub. wieku mieszkająca w Legnicy oraz Wojciech Kondusza, autor książek opisujących „małomoskiewską” historię Legnicy. Nagranie dźwiękowe jest TUTAJ!

(Andrzej Andrzejewski, ”Po 20 latach odtajnią tajemnice Rosjan?”, www.prw.pl, 10.06.2013)