Legnicki reżyser i dyrektor teatru Jacek Głomb znalazł się w gronie 43 Europejczyków i czwórki Polaków, którym przyznano nagrodę Parlamentu Europejskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne i aktywność obywatelską.


Spośród kilkuset zgłoszonych kandydatów laureatów wybrało specjalne jury z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Anni Podimatą na czele. Zwycięzcy otrzymają okolicznościowy medal i zostaną zaproszeni do udziału w październikowej uroczystości w Brukseli.

- Mam ogromną satysfakcję, że eurodeputowani zasiadający w jury Europejskiej Nagrody Obywatelskiej zaakceptowali kandydaturę Jacka Głomba, którego aktywność artystyczną i społeczną ocenili bardzo wysoko – poinformował z Brukseli eurodeputowany Piotr Borys, który zgłosił kandydaturę legnickiego reżysera, dyrektora Teatru Modrzejewskiej, założyciela i prezesa Fundacji Jacka Głomba „Naprawiacze Świata”.

Parlament Europejski utworzył „Europejską Nagrodę Obywatelską” w 2008 roku, aby nagrodzić Europejczyków za nadzwyczajne osiągnięcia. Laureatami tego wyróżnienia mogą być obywatele, grupy, stowarzyszenia lub organizacje. Każdy deputowany PE ma prawo do nominowania jednego kandydata rocznie.

Grzegorz Żurawiński