Na ekologiczne przedstawienie z morałem i zabawami dla dzieci pt. „Lucek i Pucek kontra Wielka Śmieciara” zaprasza w niedzielę 9 czerwca o godz. 16 do legnickiego parku Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. Bajka wystawiona będzie przed Teatrem Letnim w ramach coniedzielnego cyklu „Spotkań w Parku” organizowanych przez Fundację Jacka Głomba „Naprawiacze Świata”. Biletów nie potrzeba. Całość jest bezpłatna.


Dwaj przyjaciele z podwórka i urwisy Lucek i Pucek postanawiają dla hecy podpalić osiedlowy śmietnik. Gdy już przymierzają się do rozróby, z pojemnika wyskakuje nagle Błękitny Kot i rozpoczynają się czary. Bohaterowie przenoszą się na wielkie śmietnisko, gdzie króluje obrzydliwa czarownica Wielka Śmieciara, która razem ze swoimi żołnierzami–śmierdzielami pragnie zalać cały świat śmieciami, smrodem i smogiem.

Tak zaczyna się to kostiumowe przedstawienie dla dzieci ”(lalki, maski, barwne kostiumy), które bawi i uczy bez nadmiernego edukacyjnego zadęcia. Historia będzie miała optymistyczny finał. Lucek wymknie się śmierdzielom i wraz z Błękitnym Kotem, który przemieni się w uroczą wróżkę Panią Wielkiej Wody, uwolni przyjaciela z opresji.

- Po zakończeniu tej bajki, w której będziemy prosić dzieci o pomoc w przegonieniu Wielkiej Śmieciary i uwolnieniu Pucka, rozpoczniemy cykl zabaw, rebusów i zagadek na temat segregacji śmieci, oszczędności wody i energii oraz innych zachowań proekologicznych. Konkursy i zabawy z drobnymi upominkami poprowadzi Eko-wróżka. Będą wspólne tańce, pląsy, tworzenie lalek z butelek i innych odpadów – zachęca autor przedstawienia Tomasz Baran, plastyk i scenograf od wielu lat prowadzący w legnickim teatrze zajęcia z dziećmi w ramach Klubu Gońca Teatralnego i Szkoły Czarodziejów Wyobraźni.

(żuraw)