Cztery dni wystarczą, by po raz kolejny w Cieszynie pokazać, czym żyją teatr i społeczności po dwóch stronach Olzy. W tegorocznym programie nie mogło też zabraknąć opowieści, która choć powstała w Legnicy (Teatr im. Modrzejewskiej), dotyczy opowieści o kabarecie, który działał w obozie dla Żydów w czeskim Terezinie. Pisze Aleksandra Czapla-Oslislo.


Podczas XXIV edycji Festiwalu Bez Granic koniecznie trzeba zobaczyć brutalną opowieść o społeczno-moralnym rozpadzie pewnej słowackiej rodziny w interpretacji niezależnego Teatru Poteo - za tytuł "Psota", który kończy cykl twórczych poszukiwań zespołu na temat ubóstwa i głodu, twórcy byli nominowani do nagród w kategorii spektakl roku oraz najlepsza scenografia, którą tworzą wymowne puste, zużyte lodówki.

W tegorocznym programie nie mogło też zabraknąć opowieści, która choć powstała w Legnicy (Teatr im. Modrzejewskiej), dotyczy opowieści o kabarecie, który działał w obozie dla Żydów w czeskim Terezinie.

Bohaterem sztuki, którą wyreżyserował Łukasz Czuj, jest niemiecki aktor i reżyser Kurt Gerron, ulubiony aktor Bertolta Brechta, znany np. z filmu "Błękitny anioł", w którym grał u boku Marleny Dietrich. W Terezinie został zmuszony do prowadzenia kabaretu Karuzela oraz nakręcenia filmu dokumentującego, jak dobrze żyje się Żydom w obozie. Wkrótce potem uznany za zdrajcę, został wywieziony do Auschwitz i zagazowany dzień przed zamknięciem komór gazowych. "Komedię obozową" będzie można oglądać podczas festiwalu w czwartek (6 czerwca – przyp. @KT) na scenie Teatru im. Mickiewicza.

Więcej szczegółów na temat programu Festiwalu Bez Granic można znaleźć na stronie www.borderfestival.eu.

(Aleksandra Czapla-Oslislo, Teatralne opowieści Bez Granic. Festiwal po polskiej I czeskie stronie Olzy, www.gazeta.pl, 31.05.2013)