Zbliża się kulminacja kolejnej Międzynarodowej Wystawy Satyrykon i towarzyszących jej zdarzeń artystycznych. Dwa z nich odbędą się w przestrzeniach legnickiego teatru: koncert Stanisławy Celińskiej „Piękny świat” (13 czerwca) oraz wernisaż „Skłonności do ostrości” prezentujący prace plastyczne studentów wrocławskiej ASP (15 czerwca).


Na program tegorocznego Satyrykonu składają się: dwa koncerty, sześć wystaw z prestiżową Międzynarodową Wystawą Satyrykon na czele, uroczystość otwarcia imprezy połączona z wręczeniem nagród, promocja książki Janusza R. Kowalczyka “Wracając do moich Baranów” poświęconej krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz odsłonięcie kolejnych dwóch tablic pamiątkowych na legnickim deptaku pod satyrykonowym pomnikiem – jednej poświęconej Stefanii Grodzieńskiej, drugiej Krzysztofowi Teodorowi Toeplitzowi.

Preludium Satyrykonu będzie biletowany koncert Stanisławy Celińskiej „Piękny świat”, który odbędzie się w przeddzień otwarcia imprezy, w czwartek 13 czerwca na dużej Scenie Gadzickiego legnickiego teatru. Początek czteroczęściowego recitalu („Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, „Piękny świat”) o godz. 19.00. Całość w wykonaniu znanej aktorki teatralnej, filmowej i estradowej z akompaniamentem fortepianowym Tomasza Bajerskiego będzie opowieścią o współczesnej kobiecie tkwiącej początkowo w beznadziei, ale pokonującej przeciwności losu, optymistycznie dającej nadzieję na egzystencję w pięknym świecie, mimo wszystko.

Po raz trzeci z kolei Satyrykonowi towarzyszyć będzie także wystawa młodego pokolenia grafików i rysowników zatytułowana „Skłonności do ostrości” w teatralnym holu Starego Ratusza.  - Trzy lata temu zauważyliśmy, że w Polsce nie ma komu zająć się promocją młodych. Od tego czasu to my zapełniamy tę lukę – mówi „caryca” Satyrykonu Elżbieta Pietraszko. – Zależy nam na nowym pokoleniu rysowników. Studenci Akademii Sztuk Pięknych  wydają się szczególnie interesujący, bo są jeszcze nieokiełznani, nieutemperowani. Wchodzą w życie nie mając żadnych zahamowań i oporów. Dla satyry, dla świeżości spojrzenia, to bardzo ważne.

Swoje „Skłonności do ostrości” zaprezentują w tym roku studenci ASP we Wrocławiu (w poprzednich dwóch latach byli to wychowankowie uczelni artystycznych z Gdańska i Warszawy). Otwarcie wystawy w sobotę 15 czerwca o godz. 18.00.

(żuraw)