Tylko dziś (15 sierpnia) będzie można zobaczyć w Legnicy szekspirowskiego „Ryszarda II” w wykonaniu Lit Moon Theatre Company z Santa Barbara. Spektakl, z którym Amerykanie występowali na jubileuszowym gdańskim festiwalu szekspirowskim, wystawiony zostanie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary. Początek przedstawienia – godz. 20.00.

- To spektakl o polityce i władzy. Doskonale wpisuje się zatem w nasz sposób myślenia o teatrze, bowiem my w Legnicy robimy właśnie teatr społeczno-polityczny, nieobojętny na to, co nas otacza i czego doświadczamy – wyjaśnia organizator tego wyjątkowego przedstawienia dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.
- „Ryszard II” to sztuka o liderze, przywódcy, który popełnia błędy. W konsekwencji prowadzi to do buntu tych, na których wspiera się jego władza. Mówiąc współczesnym językiem panująca klasa polityczna, by opanować kryzys, usuwa przywódcę, by nadal skutecznie trwać przy władzy – tłumaczy reżyser spektaklu i szef kalifornijskiego teatru Lit Moon John Blondell.

„Pierwsza cześć rozgrywa się przed ołtarzem. Jesteśmy świadkami drogi do władzy głównego bohatera, obserwujemy jego koronację i chwile triumfu. Potem publiczność przenosi się wraz z aktorami do nawy głównej (tak było w Gdańsku, w Legnicy ta część przedstawienia odbędzie się w przykościelnej świetlicy parafialnej – przyp. red.), gdzie rozstawiono dwa rzędy stołów. Tu Ryszard II objawia się jako król życia, biesiadnik, miłośnik pięknych kobiet. Tu także obserwujemy jak powoli traci władzę i staje się przedmiotem intryg…” - pisał z gdańskiego festiwalu recenzent Rzeczpospolitej Jan Bończa-Szabłowski.

* Lit Moon Theatre Company powstał w 1991 roku w Santa Barbara jako wspólnota niezależnych artystów (reżyser i dyrektor artystyczny John Blondell). W swej twórczości scenicznej członkowie teatru z Kalifornii przywiązują wielką wagę do sfery wizualnej, często korzystają z masek i w szerokim zakresie stosują grę ciałem. Z eksperymentami estetycznymi artyści łączą działania międzynarodowe i międzykulturowe. Począwszy od roku 1998 Lit Moon Theatre Company współpracował z artystami z Rosji, Węgier, Polski i Czech.
Lit Moon jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej kreatywnych i nowoczesnych teatrów zachodniej części USA. Zrealizował dotąd kilkanaście spektakli, wśród nich takie jak: „Alicja w Krainie Czarów”, „Henryk V”, „Hamlet”, „Mistrz i Małgorzata”.

* Ryszard II (King Richard II) to jeden z rzadziej wystawianych dramatów Szekspira. To zarazem jedna z kronik historycznych tego dramaturga, której fabuła opiera się na wydarzeniach z dziejów Anglii. Oglądamy na scenie postać króla zachłystującego się władzą, łasego na pochlebstwa i inne dobra, „ubogiego w mądrość, bogatego w dar słowa, którym będzie opłakiwał skutki swoich i cudzych błędów i grzechów” (P. Mroczkowski). Podnosi się przeciw niemu bunt możnowładców, obawiających się, że nieudolne rządy wpędzą kraj w katastrofę (faktycznie, śmierć Ryszarda zapoczątkowała w Anglii epokę wojen domowych), ale też próbujących najzwyczajniej znaleźć się po stronie zwycięzcy. Porzucają więc nieudolnego monarchę. Na tron wstępuje Henryk IV, pierwszy nowożytny władca Wyspy, nie – jak Ryszard – Boży pomazaniec, przemawiający frazami z podręcznika retoryki, ale chłodny i wyrachowany polityk.