„Na dzieje każdego miasta i każdej społeczności składają się nie tylko podniosłe chwile i chwalebne czyny, ujęte w kronikach magistratu i historycznych syntezach; lokalną tożsamość budują zaś nie tylko honorowi obywatele i zasłużeni działacze. Zdarza się, że ta rola przypada postaciom... Sobotnią (22 września) premierę sztuki wyreżyserowane w Łodzij przez Jacka Głomba zapowiada Mikołaj Zacharow.

„Na dzieje każdego miasta i każdej społeczności składają się nie tylko podniosłe chwile i chwalebne czyny, ujęte w kronikach magistratu i historycznych syntezach; lokalną tożsamość budują zaś nie tylko honorowi obywatele i zasłużeni działacze. Zdarza się, że ta rola przypada postaciom działającym na granicy prawa, ludziom kontrowersyjnym, dalekim od stereotypu szacownego mieszczanina.”

Tym oto wstępem autorzy sztuki witają nas, wskazując nam tło tej opowieści. Ślepy Maks, nieoficjalny król przedwojennej Łodzi, był dotąd bohaterem wszystkiego (film, książki, gry miejskie) poza teatrem. Bohater wyjątkowo ciekawy. Przestępca, biznesmen, łódzki „Robin z Loxley„. Postać nietuzinkowa, tajemnicza, swoista łódzka legenda. Autorzy sztuki starali się połączyć losy Maksa z równie ciekawą postacią – Magnatem Szają. Ten ostatni, według relacji, prowadził kilkuletnią wojnę podjazdową z hitlerowcami, za co skończył w kazamatach gestapo.

„W spektaklu odtworzymy wielokulturową atmosferę Łodzi sprzed II Wojny Światowej. Na scenie powstanie restauracja Kokolobolo, siedziba szajki Maksa. Opowieść będzie wzbogacona o oryginalne piosenki, odwołujące się do folkloru wielonarodowych łódzkich przedmieść i podwórek. Wierzymy, że powstanie przedstawienie łączące w sobie elementy szlachetnej rozrywki i rozprawy z historią, poważnej dysputy i poetyckiej zadumy, dramatyzmu, humoru i nostalgii” – z tym poradzono sobie w 100%.

Występują: Magdalena Kaszewska, Malwina Irek, Agnieszka Korzeniowska, Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Paweł Audykowski, Michał Bieliński, Łukasz Gosławski, Artur Gotz, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Bartek Turzyński, Sławomir Sulej oraz studenci łódzkiej Szkoły Filmowej: Hubert Kułacz, Magdalena Drab, Karolina Kamińska, Albert Pyśk.

Muzykę na żywo wykonują: Joanna Cieślarczyk/Zuzanna Wojdal, Maciej Kuliberda, Michał Makulski, Michał Nowak, Wojciech Sokołowski.

Prapremiera przedstawienia odbędzie się w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 – Generacje.

(Mikołaj Zacharow, „Kokolobolo, czyli Ślepy Maks i Szaja Magnat w Nowym”, www.obiektywnalodz.pl, 18.09.2012)