Kolejna prestiżowa nagroda dla spektaklu, który wkrótce obejrzy publiczność Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy. "Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" wrocławskiego teatru ZAR zdobyły Total Theatre Award na edynburskim festiwalu teatralnym "Fringe".

Nagroda Total przyznawana jest w kategorii Physical/Visual Theatre za najbardziej innowacyjne inscenizacje teatralne. Kilka dni wcześniej ta sama inscenizacja teatru ZAR została uhonorowana nagrodą Herald Angel. Ta skrzydlata statuetka przyznawana jest przez krytyków ukazującej się w Glasgow gazety "The Herald".

Podstawowa struktura muzyczna nagrodzonego widowiska oparta jest na wielogłosowych pieśniach korsykańskich, w które wpleciono wiele przetworzonych wątków muzycznych i wzbogacono intensywną partyturą ruchową. Przedstawienie wystawiano w Edynburgu w New Town Theatre.

„Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” to druga z części tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”, który w całości zaprezentowany zostanie dwukrotnie w Legnicy podczas trzeciej tegorocznej odsłony Festiwalu Teatru Nie-Złego 15 i 16 września. Część I („Uwertura. Fragmenty o przeczuciach nieśmiertelności ze wspomnień wczesnego dzieciństwa”) i III („Anhelli. Wołanie”) - na Scenie na Kartuskiej, a nagrodzona w Edynburgu część II -  na Scenie na Nowym Świecie.

(PAP, żuraw)