Teatry z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy wezmą udział w 17. edycji festiwalu Konfrontacje Teatralne, który odbędzie się w październiku w Lublinie. W jego programie jest też spektakl w wykonaniu więźniów oraz gala wręczenia nagrody im prof. Zbigniewa Hołd, a także spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt "III Furie" w reż. Marcina Libera.

"Tegoroczny program można określić jako młody Lublin, młoda Polska, młoda Białoruś, młoda Rosja. Odkryjemy trochę nowych twórców. To będzie taki atak młodej narracji o świecie" - powiedział dyrektor festiwalu Janusz Opryński na konferencji prasowej w poniedziałek w Lublinie.

Na festiwalu zaprezentuje się m.in. rosyjski Teatr.doc z przedstawieniem "Dwóch w twoim domu". Spektakl, którego bohaterką jest córka białoruskiego opozycjonisty Vladimira Neklayeva, jest rodzajem teatru dokumentalnego, poruszającego problem doświadczania dyktatury i jej wpływu na codzienne życie bohaterów.

Dwa przestawienia "Zamknięte drzwi" oraz "Jestem wolny" w reż. Dmitryja Volkostrelova pokaże "teatr post" z Sankt Petersburga. Ta niezależna grupa teatralna, założona w 2011 r. brała udział w kilku prestiżowych festiwalach i uważana jest za jeden z najciekawszych zespołów teatralnych w Rosji. Artyści łączą w swoich spektaklach różne środki wyrazu, m.in. sztuki wizualne; realizują teksty i dramaty współczesnych autorów rosyjskojęzycznych.

Wykład performatywny pt. "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca" - będący poetycką, osobistą opowieścią o doświadczaniu rodzinnego miasta, jego historii i kolejnych przemianach przedstawi Artur Klinau z Mińska, jedna z najbardziej znanych postaci kultury niezależnej na Białorusi.

Na Konfrontacjach można też będzie zobaczyć m.in. spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt "III Furie" w reż. Marcina Libera. Przedstawienie - oparte na tekstach trzech autorek: Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Sylwi Chutnik i Magdy Fertacz - jest formą demaskacji fałszywych mitologii polskiej historii.

Podczas festiwalu zaprezentowane ma być też polsko-ukraińskie przedstawienie odnoszące się do wydarzeń na Wołyniu, gdzie w latach 1943-47 doszło do masowej eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich i akcji odwetowych na ludności ukraińskiej. Przygotowuje je - w ramach projektu pod nazwą Aporia 43/47 - dwójka reżyserów Łukasz Witt-Michałowski z teatru Scena Prapremier In Vitro w Lublinie oraz Swietłana Oleshko z Teatru Arabesky w Charkowie. Spektakl, w którym wystąpią polscy i ukraińscy aktorzy, ma być z jednaj strony dokumentalnym zapisem przeżyć konkretnych osób z tamtego czasu, a z drugiej ma też m.in. nawiązywać do "Dekalogu nacjonalisty ukraińskiego", którego uczyły się na pamięć setki młodych ludzi na Ukrainie.

Zaprezentują się również teatry działające w Lublinie. Można będzie zobaczyć m.in. spektakl teatru neTTheatre "Kukła. Księga Blasku" w reż. Pawła Passiniego, a Teatr im. Andersena zaprezentuje lalkowy spektakl dla dorosłych "Pieśń o Rolandzie" w reż. Daniela Arbaczewskiego.

Na festiwalu pokazany zostanie też spektakl w wykonaniu więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Przedstawienie jest efektem działań grupy lubelskich artystów, nazwanej "Zapaleni.org", we współpracy ze służbą więzienną. Więźniowie w specjalnie dobranych zespołach uczestniczą obecnie w warsztatach, których efektem ma być spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira "Sen nocy letniej".

"W przyszłości chcielibyśmy takie działania prowadzić również w innych środowiskach osób wykluczonych w szerokim rozumieniu tego słowa, w domach dziecka czy w domach opieki" - powiedział koordynator "Zapalonych.org", aktor lubelskich teatrów Dariusz Jeż.

Więźniowie pod opieką merytoryczną malarza i grafika Tomasza Bielaka przygotowują również statuetkę Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, która zostanie po raz pierwszy wręczona na uroczystej gali podczas Konfrontacji. Zmarły w 2009 r. prof. Hołda był wybitnym prawnikiem, znawcą problematyki praw człowieka, zaangażowanym w dostosowanie systemu penitencjarnego w Polsce do standardów europejskich. Nagrodę przyznawać będzie Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy osobom szczególnie zaangażowanym w ochronę prawa człowieka i działania na rzecz osób wykluczonych.

Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie odbywać się będzie od 13 do 20 października.

(PAP, „Lublin. Teatry zza wschodniej granicy na Konfrontacjach Teatralnych”, 21.08.2012)