- Wiele rzeczy się zmieniło podczas tych 20 lat mojej pracy na Malcie, także ja sam. I choć w tegorocznym spektaklu znów podejmę temat rewolucji, to będzie on mniej okrutny - mówi Lech Raczak, który po raz ostatni pełni rolę dyrektora artystycznego Malta Festival. Audycja Agnieszki Szałowskiej. Z Raczakiem i Głombem rozmawia Barbara Marcinik.

Z Lechem Raczakiem i Jackiem Głombem rozmawia Barbara Marcinik. POSŁUCHAJ!

- Na pierwszej Malcie, jeszcze z Teatrem Ósmego Dnia, na rynku pokazaliśmy spektakl pod tytułem "Mięso", o okrutnej i ślepej rewolucji wykluczonych. Teraz kończę z Maltą i Michał Merczyński zaproponował mi widowisko plenerowe, także na rynku, i znów dotknę tematu teatru rewolucyjnego - powiedział Lech Raczak.

Reżyser, dyrektor artystyczny Malta Festival od 20 lat przyznał w rozmowie z Baszką Marcinik, że od dawna realizuje temat gry z czasem. - Ciągle mam potrzebę, by moją dzisiejszą kondyncję konfrontować albo z historią, albo z perspektywą przyszłą, która być może jest, a może jej nie ma, ale o której trudno zapominać - wyjaśnił.

Jego "Gry z czasem" zamkną poznański festiwal. Wstęp na plenerowy spektakl, który rozpocznie się w sobotę 7 lipca o godz. 22 na Starym Rynku, jest wolny. Przedstawienie składać się będzie z dwóch części. Ze względu na miejsca poznańskiego Rynku, z którymi przestrzennie i znaczeniowo zwiążą się składowe spektaklu, części nazywać się będą "Odwach" i "Pręgierz".

Na Malta Festival Poznań 2012 oglądać można też trzy spektakle Lecha Raczaka z lat 2007-2010 zrealizowane z legnickim Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej ujęte w rewolucyjny tryptyk: "Dziady", "Marat/Sade" i "Czas Terroru".

- One układają się w pewną opowieść o niemożności dokonania rewolucji czy przegranej rewolucji, a więc trochę o tym, w czym wszyscy żyjemy - opowiada Jacek Głomb, dyr. Teatru Modrzejewskiej.

"Marat/Sade" można zobaczyć dziś - 5 lipca o godz. 19 w poznańskiej Starej Rzeźni; "Czas Terroru" wystawiony będzie dwukrotnie: 6 lipca o godz. 19 i o godz. 22 w Auli Artis.

(Agnieszka Szałowska, „Rewolucja i gra z czasem w Poznaniu”, www.polskieradio.pl, 5.07.2012)