W niedzielę, 24 czerwca, na Scenie Gadzickiego spektaklem „Marat – Sade” legnicki teatr zakończył sezon na macierzystej scenie. Po jego zakończeniu, grającemu w nim tytułową rolę 35-letniemu Rafałowi Cieluchowi, wręczono doroczną nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej przyznawaną artyście, „który najbardziej przyczynił się do rozsławiania legnickiej sceny dramatycznej”. Odnotował Bartłomiej Rodak.

Bombę Sezonu, specjalny certyfikat i 1000 zł wręczono po raz ósmy. – W głosowaniu członków naszego stowarzyszenia zwyciężył Rafał Cieluch. Rozstrzygająca była jego rola MC Apolla w telewizyjnej wersji spektaklu „III Furie”. Nie bez znaczenia były też jego role w „Tryptyku rewolucyjnym” Lecha Raczaka („Dziady”, „Marat – Sade” i „Czas terroru”). Doceniliśmy także błyskawiczny rozwój talentu i umiejętności tego aktora – uzasadnia prezeska SPTM Krystyna Zajko-Minkiewicz.

Ogłoszenie werdyktu wywołało aplauz widowni i owacje na stojąco. – Lubię nagrody, ale jestem kompletnie zaskoczony. Bardzo się cieszę, ale najprzyjemniejsze były te brawa. To było wspaniałe i jest dla mnie najważniejsze – mówił laureat bezpośrednio po zakończeniu uroczystości.

Stowarzyszenie przyznało także dwa dodatkowe dyplomy uznania. Otrzymali je: aktor Paweł Palcat „za udane i efektowne wejście w rolę reżysera” („Zrozumieć H.”, „Inny chłopiec”, „tempEst/bUrza”)” oraz aktorka Ewa Galusińska za telewizyjną kreację prof. Markiewiczowej w spektaklu „III Furie”.

Korzystając z okazji, teatralna społeczność legnickiej sceny kwiatami i upominkiem podziękowała także bileterce Mirosławie Radomskiej za 20 lat jej pracy.

Rafał Cieluch (1977). Absolwent (2005) Wydziału Lalkarskiego wrocławskiego oddziału PWST w Krakowie. W latach 2002-2005 występował w Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu. Debiutował w spektaklu „Zagłada ludu albo moja...” Wernera Schwaba w reż. Szymona Turkiewicza Od roku 2005 związał się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Najważniejsze role zagrał w „tryptyku rewolucyjnym” Lecha Raczaka (Marat-Sade”„Dziady”, „Czas terroru”). Zdaniem krytyków i widzów najlepsza z nich to demoniczny MC Apollo, w „III Furiach” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera. Ostatnio wystąpił jako Borkin w „Iwanowie” Czechowa w reż. Linasa M. Zaikauskasa. W roli radzieckiego żołnierza Koli wystąpił w polsko-czeskiej komedii filmowej Jacka Głomba „Operacja Dunaj”.

(oprac. Bartłomiej Rodak, „Bomba sezonu dla Cielucha, Konkrety.pl, 27.06.2012)