„Spotkanie/Muzykowanie” na Nowym Świecie

Rozśpiewany, muzyczny spektakl pod tym tytułem, który jest efektem czerwcowej wyprawy na Łemkowszczyznę, obejrzeć będzie można dwukrotnie w sobotę 30 czerwca i niedzielę 1 lipca na Scenie na Nowym Świecie. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej teatru.


Zorganizowana przez Ośrodek Nowy Świat wyprawa w Beskid Niski tropem kultury łemkowskiej (9-20 czerwca) jest już wspomnieniem.  Jedenaścioro uczestników wędrowało szlakiem wiodącym przez wsie Bartne – Gładyszów – Nieznajowa (pusta od wysiedlenia w 1947 roku).

- Uczyliśmy się łemkowskich piosenek, wysłuchiwaliśmy opowieści mieszkańców tych ziem, ale także uczestniczyliśmy we wspólnych zabawach. To prezent od ludzi, których spotkaliśmy po drodze i z którego teraz skorzystamy – wspomina i objaśnia Magda Pietrewicz, pomysłodawczyni wyprawy i koordynatorka ONŚ.  – Byli i tacy, którzy dołączali do nas na kilka dni. Jedna z dziewcząt dojechała nawet do nas specjalnie z Gorlic i… postanowiła razem z nami przyjechać do Legnicy, by uczestniczyć w finałowym spektaklu.

W legnickim teatrze trwają właśnie warsztaty, które przygotować mają spektakl „Spotkanie/Muzykowanie”. Wezmą w nim udział także ci, którzy nie uczestniczyli w wyprawie na Łemkowszczyznę. Widowisko nie będzie miało wyrazistej fabuły. Będzie impresją pełną śpiewu, muzyki i  ruchu. Wykorzystane zostaną w nim rekwizyty (m.in. piękna drewniana skrzynia posagowa, a także elementy łemkowskich strojów), które uczestnicy wędrówki przywieźli z czerwcowej eskapady.

- Dołączymy fragmenty zasłyszanych opowieści , włączymy w to własne refleksje, wykorzystamy też relacje zebrane podczas ubiegłorocznych etnobadań. Ciekawostką jest, że wielu byłych mieszkańców Bartnego spotkaliśmy już wtedy, gdyż zamieszkują okolice Legnicy. Byli bardzo ciekawi, co robimy na Nowym Świecie – mówi Agnieszka Bresler, która do Polski powróciła po sześciu latach spędzonych w Szkocji, gdzie m.in. studiowała aktorstwo, aktualnie współpracująca z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła.

Spektakl „Spotkanie/Muzykowanie” (po sobotnim będzie ognisko) to nie jedyny plon czerwcowej wyprawy. We wtorek i środę (26 i 27 czerwca) w godz. 16.00 – 17.30 Ośrodek Nowy Świat (wejście od ul. Korczaka) zaprasza najmłodszych legniczan do wspólnej zabawy czyli na „Łemkowskie Muzykowanie dla dzieci”.

Grzegorz Żurawiński