Niedzielny (24 czerwca) „Marat-Sade” Lecha Raczaka na dużej Scenie Gadzickiego to ostatni w sezonie 2011/2012 legnicki spektakl wystawiany na macierzystej scenie. Nie oznacza to, że artyści Modrzejewskiej rozpoczynają wakacje. Przeciwnie. Podczas podróży po Polsce (29 czerwca – 10 lipca) zagrają jeszcze 9 przedstawień, cztery tytuły z afisza w pięciu miejscowościach.Artystyczną podróż legniccy artyści rozpoczną od udziału w śląskim festiwalu Industriada, organizowanym przez Śląski Urząd Marszałkowski Święcie Szlaków Zabytków Techniki. Trzykrotnie podczas tego wydarzenia zaprezentują „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba, wzruszającą balladę o historii zagłębia miedziowego opowiadaną z perspektywy losów członków górniczej orkiestry dętej.

Najciekawiej zapowiada się pierwszy z tych występów. 29 czerwca spektakl zagrany zostanie bowiem po raz pierwszy… 320 metrów pod ziemią w Hali Pomp zabytkowej zabrzańskiej kopalni „Guido”. Już następnego dnia (30 czerwca) legnicka sztuka wystawiona zostanie w mysłowickim Muzeum Pożarnictwa, zaś dzień później (1 lipca) na budowie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W dniach 3-6 lipca legniczanie uświetnią pożegnanie  Lecha Raczaka z maltańskim festiwalem, któremu współzałożyciel słynnego Teatru Ósmego Dnia, od wielu lat współpracujący z legnickim Teatrem Modrzejewskiej, dyrektorował artystycznie przez ostatnich 20 lat. Podczas tegorocznej edycji międzynarodowego Maltafestival legniczanie pokażą w Poznaniu wszystkie sztuki Lecha Raczaka składające się na jego „tryptyk rewolucyjny”. Kolejno będą to: „Dziady”- 3 lipca, „Marat-Sade” - 5 lipca oraz „Czas terroru” - 6 lipca (dwukrotnie).

Na tym nie koniec.  Ponownie do repertuaru wejdzie „Orkiestra”, którą legniczanie pokażą 8 lipca na Festiwalu Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego „Kozzi Gangsta Film” w Kargowej oraz 10 lipca na zaproszenie sponsora sztuki KGHM Polska Miedź S.A. w Pałacu Stanisławowskim warszawskich Łazienek Królewskich.

Grzegorz Żurawiński