Koncert pod hasłem „Afryka, Jamajka i reszta świata” to kolejna impreza, którą organizuje Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata” w ramach cyklu Kulturalny Szyb Bolesław. Impreza odbędzie się 9 czerwca o godz.18. Anonsuje i zaprasza Agata Grzelińska.

Tym razem wspólnie z Kamilem Rogińskim Fundacja zaprasza do posłuchania muzyki afrykańskiej, którą zagra wrocławski zespół Foliba i reggae z elementami ska w wykonaniu grupy Bongostan.

- Muzycy w Foliby jeżdżą do Afryki i tam od tubylców uczą się prawdziwie etnicznego grania – mówi Kamil Rogiński. – Zespół zagra na oryginalnych, afrykańskich instrumentach. Bongostan to z kolei korzenne klimaty w industrialnej przestrzeni – dodaje Rogiński, który także zaprezentuje swoje kompozycje. Jego formacja ”Kamil Rogiński i przyjaciele” przedstawi „Zmianę Wibracji Ziemi”.

„Afryka, Jamajka i reszta świata” to już trzecie kulturalne wydarzenie, na które organizatorzy zapraszają do kopalnianej przestrzeni. Wcześniej, w cechowni ZG Lubin teatr im. Modrzejewskiej wystawił sztukę „Orkiestra”, a na szybie Bolesław wystąpiła Kasia Wilk.

Organizatorzy sobotniego koncertu zapraszali na imprezę w nietypowej scenerii. Konferencję prasową zorganizowali w dawnym amfiteatrze przy niegdyś istniejącym zalewie małomickim. Zdewastowana scena i widownia porośnięta kilkunastoletnimi brzózkami stały się symboliczne.

- To było kiedyś ważne miejsce w Lubinie. Chcemy pokazywać podobne obiekty i przypominać. Dlatego, że ważna jest decentralizacja kultury i jej obecność w różnych przestrzeniach – mówi Jacek Głomb.

- Kiedyś bywała tu publiczność i działo się dużo ciekawych rzeczy. Sam grałem tu jeden z pierwszych koncertów, a dziś rosną tu grzyby – dodaje Kamil Rogiński.

Bilety na afrykański koncert kosztują 10 zł. Można je kupić m.in. w kawiarni Le Caffe oraz kanałami towarzyskimi.

(Agata Grzelińska, „Afrykańskie i jamajskie klimaty ogarną kopalniany szyb Bolesław”, Panorama Legnicka, 5.06.2012)