Dwa teatry dramatyczne, z Legnicy i Archangielska, chcą wspólnie uczcić na scenie setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Scenariusz do sztuki napisze Krzysztof Kopka, "człowiek orkiestra", od lat związany z Teatrem im. Modrzejewskiej. Pisze Tomasz Jóźwiak.

Cały projekt jest jak na razie w sferze marzeń. Do okrągłej rocznicy wybuchu I wojny światowej pozostały jeszcze dwa lata, ale legniccy i rosyjscy artyści poważnie myślą o przypomnieniu okrucieństwa wojny.

- Myślimy o takim projekcie, który dotyczyłby takiej przestrzeni społecznej wojny, która jest absolutnie nieznana, bo my wszyscy, szczególnie w Polsce, ale w Rosji też, kultywujemy II wojnę światową. Wiemy wszystko lub wydaje nam się, że wiemy o tej wojnie wszystko, natomiast I wojna jest jakąś dawną wojną, której nikt nie pamięta. Archangielsk był okupowany przez wojska ententy, bo stamtąd szła pomoc dla Białej Rosji, tam były walki, to miasto przechodziło z rąk do rąk. To jest miasto jakby mocno zapisane w historii I wojny światowej. Jest więc taki pomysł na projekt polsko - rosyjski, do którego chcemy zaprosić kolegów z Francji, Anglii, bo to jest ważne, by cały projekt miał charakter międzynarodowy - zapowiada Jacek Głomb, dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej.

Scenariusz do spektaklu miałby napisać Krzysztof Kopka, silnie związany z legnickim teatrem, autor wielu sztuk granych na scenach Modrzejewskiej. Rzecz o I wojnie światowej pokazana byłaby w Rosji, Legnicy i na Zachodzie.

- Rosjanie mają ogromne parcie na Zachód. Dla nich my oczywiście jesteśmy ważni, cenią szczególnie polski teatr, mają o nim bardzo dobre zdanie, chociaż to zdanie sprowadza się do haseł typu Kantor czy Wajda. Natomiast tak naprawdę my jesteśmy im potrzebni, żeby zawieźć ich trochę dalej, żeby mogli zobaczyć Paryż czy Londyn, mówiąc anegdotycznie. Ważnym elementem byłoby, żeby ten spektakl pokazać także w Europie, nawet choćby z tego powodu, że Zachód żyje bardziej historią I, niż II wojny światowej - mówi dyrektor legnickiej sceny.

(Tomasz Jóźwiak, „Sztuka na setną rocznicę wojny”, www.miedziowe.pl, 28.05.2012)