Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA to jeden z flagowych projektów Bytomskiego Centrum Kultury i zarazem jeden z najciekawszych przeglądów teatralnych południowej Polski. W ramach tego wydarzenia w sobotę 26 maja w cechowni Kopalni  Bobrek Centrum „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba pokaże legnicki Teatr Modrzejewskiej.

TEATROMANIA to wydarzenie teatralne o w pełni międzynarodowym programie, który przekracza granice krajów czy też kultur i pozwala widzom aglomeracji śląskiej na kontakt z najciekawszymi zjawiskami światowego teatru. To festiwal „wychodzący” do widzów – wiele przedstawień odbywa się w przestrzeni publicznej wykorzystując postindustrialne dziedzictwo miasta – w tym roku np. cechownię Kopalni  Bobrek Centrum.

Program TEATROMANII 2012 będzie obejmował prezentacje znakomitych artystów teatru z Brazylii, Niemiec, Hiszpanii oraz Polski. Tegoroczna edycja TEATROMANII otrzymała wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gośćmi tegorocznej edycji będą: Teatr Powszechny im. Zbigniewa Hübnera w Warszawie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Circle of Eleven (Niemcy), Eduardo Okamoto (Brazylia).

Sobotnia prezentacja legnickiej ballady miedziowej nie będzie jedyną prezentacją tego spektaklu na Śląsku. Na przełomie czerwca i lipca „Orkiestra” będzie specjalnym gościem III Festiwalu Industriada, podczas którego przedstawienie wystawione zostanie w Zabrzu (29 czerwca), Mysłowicach (30 czerwca) oraz w Katowicach (1 lipca).

10 lipca spektakl pokazany zostanie także w Warszawie.

(żuraw)