Telewizyjna rejestracja „III Furii” w reżyserii Marcina Libera powalczy o nagrody XII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Legnicki spektakl pokazany zostanie w Multikinie w niedzielę 20 maja. Festiwal rozpoczyna się dzisiejszą galą i potrwa do poniedziałku 21 maja. Pisze Mirosław Baran.

Pierwsze pokazy "Dwóch teatrów" - a konkretnie prezentacje zwycięzców poprzednich edycji festiwalu - rozpoczęły się już w piątek, lecz impreza rusza pełną parą w sobotę. Tradycyjnie w Sopocie zobaczymy spektakle Teatru TV wyprodukowane w ostatnich kilkunastu miesiącach oraz usłyszymy najlepsze słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Dwa z konkursowych przedstawień telewizyjnych - "Next-ex" Juliusza Machulskiego w reżyserii autora oraz "Rzecz o banalności miłości" Savyona Liebrechta w reż. Feliksa Falka - w trakcie festiwalu będą miały swoje prapremiery.

Impreza, w trakcie której prezentowana jest (i nagradzana) najnowsza produkcja teatru telewizyjnego i radiowego, jest świetną okazją sprawdzenia, w jakiej kondycji są te gatunki. Programy te z jednej strony chyba najpełniej realizują misję nadawcy publicznego, z drugiej - cały czas są w niedostatecznym stopniu finansowane.

- Gatunek ma się nie najgorzej - ocenia Bogumił Osiński, dyrektor "Dwóch Teatrów". - W tegorocznym konkursie mamy 13 nowych przedstawień Teatru TV. To sporo, choć przyznać trzeba, że część z tych realizacji to telewizyjne rejestracje spektakli zrealizowanych w teatrach w całej Polsce. Jeszcze lepiej to wygląda w kategorii słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Tu kolejny rok z rzędu musieliśmy przeprowadzić preselekcję. W rezultacie o nagrody w konkursie walczy 16 słuchowisk, wybranych z aż kilkudziesięciu zgłoszeń.

Przeglądając listę konkursowych przedstawień Teatru TV można wyraźnie dostrzec zmianę polityki telewizji publicznej. W ostatnich latach sporą część z tych programów stanowił flagowy cykl Scena Faktu, w ramach której prezentowane były przedstawienia paradokumentalne, opowiadające o wydarzeniach z czasów PRL-u czy II wojny światowej, których scenariusze pisane były nierzadko przy współpracy historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. Produkcje Sceny Faktu sięgały nawet po Grand Prix sopockiego konkursu, m. in. w 2008 roku zwyciężyła "Stygmatyczka", rok później - "Golgota wrocławska".

W tym roku jednak ponad połowę z konkursowych przedstawień stanowią telewizyjne rejestracje głośnych spektakli ze scen całego kraju. O nagrody walczy m. in. "Lalka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni, "Zmierzchu bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z gdańskiego Teatru Wybrzeże, "Turandot" w reż. Pawła Passiniego lubelskiego teatru neTTheatre i Grupy Coincidentia, "III Furie" w reżyserii Marcina Libera z teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy czy "Boska!" z Krystyną Jandą z Teatru Polonia w Warszawie. Co więcej, część z tych przedstawień - choćby "Boska!" czy "Lalka" - emitowana była w telewizji na żywo, w trakcie normalnego, scenicznego spektaklu. Jest to w pewien sposób powrót do źródeł teatru telewizji - pierwsze spektakle, nadawane pół wieku temu, transmitowane były przez lata na żywo ze studia telewizyjnego.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się w sobotę przed południem w sopockim Multikinie (konkurs telewizyjny rozpocznie gdyńska "Lalka"). A już w sobotę wieczorem, w trakcie gali otwarcia imprezy (transmisja o g. 21 w TVP Kultura, skrócona retransmisja o g. 0.10 w TVP2) poznamy pierwszych laureatów imprezy. Nagrody za wybitne osiągnięcia w Teatrze TV i Teatrze PR odbierze dwoje wyśmienitych aktorów: Anna Seniuk i Jerzy Stuhr. Nazwiska artystów nagrodzonych na festiwalu poznamy w poniedziałek wieczorem (transmisja od g. 20 w TVP Kultura, retransmisja wersji skróconej w TVP1 od g. 22.45). wstęp na wszystkie prezentacje festiwalu jest bezpłatny.

(Mirosław Baran, „Festiwal Dwa Teatry. Teatr TV wraca do korzeni”, www.gazeta.pl, 19.05.2012)