Holownia (nazwa od miejsca ekspozycji) to wystawa wyjątkowa, która publiczności pozwala zweryfikować i ocenić decyzje ekspertów. Można na niej obejrzeć prace odrzucone przez jurorów 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej RYTUAŁ. Wernisaż w piątek 11 maja o godz. 17.00.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat, w tym roku brzmiał on RYTUAŁ.

Na konkurs nadesłano rekordową liczbę 561 prac zgłoszonych przez  342 artystów z 42 krajów (w tym 25 państw europejskich, a także z USA, Argentyny, Meksyku, Australii, Izraela, Korei, Tajlandii, Chile, Ekwadoru, Indii, Egiptu, Japonii, Kostaryki, Singapuru). Z Polski nadeszło 128 zgłoszeń.

- Tegoroczny temat: RYTUAŁ jest zaproszeniem do refleksji na temat dzisiejszej i przyszłej funkcji biżuterii, która teraz bardziej niż kiedykolwiek w historii kultury materialnej domaga się nowego uzasadnienia dla celowości jej użytkowania. Ważny głos w dyskusji na ten sam temat sprowokował niedawny juror legnickiego konkursu Gijs Bakker – inicjując projekt „Chi ha paura?”, także wielu artystów i projektantów młodej generacji intuicyjnie odwołuje się do prawdziwie emocjonalnego aspektu biżuterii - jednak w formie skrajnie odmiennej niż czynią to reklamy w life-stylowych magazynach. Potrzeba przedstawienia wielu aspektów koniecznej odpowiedzi na historycznie niezmienne, ale również na powodowane coraz szybszym rozwojem technologicznym, nowe rytuały codzienności stała się pretekstem do kolejnego uaktualnienia i wybiegającej w przyszłość reinterpretacji  - objaśnia Sławomir Fijałkowski, generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, wykładowca  ASP w Gdańsku.

Wystawę 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej RYTUAŁ zobaczyć można w głównej siedzibie Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1. Zwiedzając obie wystawy – prac zakwalifikowanych do wystawy RYTUAŁ oraz Holownię – można skonfrontować decyzje jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami.

(żuraw)