Jeden spektakl i ostatnia w tym sezonie szansa, by obejrzeć monodram Joanny Gonschorek. Kameralne przedstawienie na najmniejszej z legnickich scen Klubu Aktorskiego w sobotę 12 maja o 21.00.

„Świństwo” to feministyczna czarna komedia. Monodram w reżyserii Anity Poddębniak oparty jest na bardzo głośnej powieści francuskiej baskijki Marie Darrieussecq  „Truisme” (1996), opowiadającej, w formie będącej połączeniem thrillera i bajki, o metamorfozie młodej kobiety, która - odrzucając porządek cywilizacji traktującej jej płeć jako dobro konsumpcyjne – stopniowo przekształca się w maciorę (w oryginale mamy nieprzetłumaczalną na polski grę słów, gdyż „truisme” znaczy „banały”, ale „truie” to także „maciora”).

Transformacja bohaterki staje się nieodwracalna, z każdym dniem natura zwierzęca coraz bardziej bierze w niej górę nad kobiecością, przynajmniej w tym sensie, w jakim jest ona determinowana kulturowo przez świat zdominowany przez mężczyzn. Przemiana staje się konsekwencją odrzucenia narzuconych schematów i wyboru egzystencji zgodnej z biologią i instynktem.

- To opowieść o kobiecie, która zamyka się przed światem we własnym mieszkaniu, nie chce żadnego kontaktu z otoczeniem. Szuka jednocześnie sposobu, jak żyć w zgodzie z sobą, jak sobie poradzić z życiem. Stopniowa metamorfoza, jakiej podlega, staje się dla niej wyzwoleniem – objaśnia wykonawczyni spektaklu.

Monodram warto obejrzeć dla Joanny Gonschorek. Ta rola jakby specjalnie pisana dla niej, to prawdziwy majstersztyk. Aktorka zmaga się ze swoją kobiecością bez żadnych zahamowań. Ubrana w czarny dres, rozczochrana opowiada o swoim życiu. Pełnym upokorzeń, traktowana jako przedmiot, czy zabawka mężczyzn. O swoich ciążach, aborcjach. To opowieści krwiste i w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu
– pisał po premierze Zygmunt Mułek z Panoramy Legnickiej.

Bilet 20 zł.; rezerwacja tel. 76-72-33-505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(żuraw)