Centrum Scenografii Polskiej oraz Muzeum Śląskie w Katowicach są organizatorami wystawy „Zmienianie świata?”, której wernisaż odbędzie się we wtorek 17 kwietnia w Katowicach. Wystawa zaprezentuje idee teatralne powiązane z tematem lokalnej społeczności, dokumentując możliwości przynoszenia przestrzeni miasta do teatru.


Rozpoczynając od realizacji stworzonych na Śląsku przedstawione zostaną m.in. takie spektakle, jak „Chodnik 05” (Gliwicki Teatr Tańca, 2005), „Intercity” (Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2007),” Dziady cz.II” (Teatr Nowy w Zabrzu, 2005) oraz projekty Śląskiego Teatru Tańca zrealizowane na scenie i w przestrzeniach chodnika kopalni (poniżej poziomu ziemi), w halach dworców i zamkniętych fabryk.

Centralna część wystawy ukazuje rozwinięcie idei sceny, którą staje się miasto. Pierwszym z nich jest Legnica i jego wizytówka, czyli Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Prowadzony od 1994 roku przez Jacka Głomba i Małgorzatę Bulandę chętnie pokazuje opowieści o życiu i ludziach, odkrywając jednocześnie przed widzami miasto na nowo. Historyczne miejsca Legnickich dzielnic, często w stanie ruiny, ożywają, podobnie jak oddalone od nich betonowe osiedla. Zarówno „Hamlet, Książę Danii” (2001) zinterpretowany przez pryzmat lokalnej atmosfery jak i historia zbuntowanego Bogusia z „Made in Poland” (2004), odsłaniają brutalność świata, w którym człowiek wielokrotnie ponosi klęskę.

Podobnie spektakl „H.” wg. Shakespeare’a (2004) w reż. Jan Klaty, zrealizowany w przestrzeni hali Stoczni Gdańskiej ukazuje napięcie między teraźniejszością a przeszłością. Przedstawienie „2007: Macbeth” (2005) wg. Shakespeare’a w reż. Grzegorza Jarzyny, które powstało w następstwie projektu Teren Warszawa, związanego z wyprowadzeniem działań artystów w przestrzeń stolicy, również w część już dzisiaj zburzonej - hali zakładów im. Ludwika Waryńskiego.

Działania teatru „Łaźnia Nowa” pełniącego rolę analogiczną do greckiego chóru reprezentującego zdanie lokalnej społeczności, są przykładem sztuki tworzonej we wspólnocie zacierającej granice między widzem i aktorem. Bartosz Szydłowski i Małgorzata Szydłowska stworzyli w Nowej Hucie nie tylko miejsce będące azylem dla twórców, lecz także popularyzujące ideę tworzenia teatru kształtowanego przez okolicznych mieszkańców. Dzisiaj zaanektowany budynek byłych warsztatów szkolnych stał się przestrzenią czynnego działania, do którego zapraszani są widzowie, którzy na ekspozycji mogą również zobaczyć interaktywną instalację autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej.

Na wystawie zobaczymy również prezentacje spektaklu Teatru na Barce „Miasto Możliwe” zrealizowany został dla Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny jako nadrzeczne widowisko w Gdańsku i Tczewie. Autorki koncepcji, Martyna Groth i Katarzyna Zawistowska zainspirowane różnorodnością współistnienia wody i mieszkańców w wielu europejskich miastach, zwróciły uwagę na brak tej relacji w przestrzeniach publicznych naszych pilskich miast. Barka została tu potraktowana, nie tylko, jako mobilna scena teatralna, ale także, jako miejsce szczególne, znajdujące się na styku miasta i rzeki. Celem tych interdyscyplinarnych działań artystycznych, było ukazanie mieszkańcom i lokalnym władzom potencjału nadrzecznej lokalizacji obu miast.

Uzupełnieniem wystawy będą spotkania z artystami zaangażowanymi w teatralne angażowanie i aranżowanie obiektów miejskiej infrastruktury. Kolejno będą to:

  • 23 kwietnia „Teatr w działaniu” Małgorzata i Bartosz Szydłowscy z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie
  • 29 maja „Teatr-Miasto” Małgorzata Bulanda i Jacek Głomb z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
  • 13 czerwca Waldemar Major Fydrych – założyciel i wrocławski lider ruchu Pomarańczowa Alternatywa


(żuraw)