Wielkie otwarcie projektu Kulturalny Szyb Bolesław zaplanowano na czwartek 19 kwietnia na godz. 19.00. Na scenie w akustycznym koncercie wystąpi Kasia Wilk z zespołem. Już następnego dnia (oraz w niedzielę 22 kwietnia) w tym samym miejscu grana będzie „Orkiestra" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba.

Jak zapewnia szef legnickiej sceny nowy projekt teatralno-muzyczny nie jest przeciwko komukolwiek. Jedynym jego celem jest stworzenie w Lubinie alternatywnego do istniejących miejsca naznaczonego kulturą. Wsparcie pomysłu zadeklarowały Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubińskiej i dyrekcja kopalni Lubin, gospodarze miejsca.

Orkiestra

Legnicka sztuka duetu Krzysztof Kopka (scenariusz) - Jacek Głomb (pomysł i reżyseria) to pierwsza w dziejach zagłębia miedziowego teatralna opowieść o jego dziejach widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej. Efektem jest słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata - których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. To historia, którą stworzyła zbieranina barwnych typów i typków, która pół wieku temu zjechała do Lubina i okolic z różnych stron świata, by od podstaw budować wielki przemysł, związane z nim miasta i od nowa układać swoje własne życie. Wszystkich połączyła orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

MIEJSCE: Scena w Szybie „Bolesław" (Muzeum Ziemi Lubińskiej)
20 i 22 kwietnia 2012 r. godzina 19.00

 

INFORMACJA O BILETACH:
bilety po 15 zł do nabycia w :
- Piano Forte, Lubin, ul. Mieszka I 3
- Piano Forte, Legnica, ul. Pocztowa 5a
- Rondo Studio, Lubin, ul. Kilińskiego 5

(„„Orkiestra” w Kulturalnym Szybie Bolesław”, www.elubin.pl, 10.04.2012)