Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w 57. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 2 marca. Konkurs startuje 11 marca.

Jak zawsze konkurs, któremu patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywać się będzie w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana i teatr jednego aktora. Uczestniczyć w nim może młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

- Zapraszamy wyjątkowo mocno dorosłych, bo to jedyna impreza dla dorosłych amatorów recytacji – mówi Joanna Rostkowska z legnickiego teatru, od wielu lat organizatorka OKR.

Pierwszy etap konkursu, czyli eliminacje miejskie, odbędzie się 11 marca w teatralnej Caffe Modjeska w Legnicy od godz.11.00. Termin zgłoszeń: 2 marca. Można je składać osobiście lub wysyłać na adres: Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39, 59-220 Legnica, lub na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pełny tekst regulaminu oraz karty zgłoszeń dostępne są na stronie: www.tkt.art.pl

Znaczenia i trwałości niezwykłego w skali światowej zjawiska, jakim jest Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, nie zachwiały ani przemiany w życiu społecznym, ani pojawienie się nowych tendencji i mód w sztuce, ani zmiany w życiu ekonomicznym i  kulturalnym. Jego laureatami było wielu znanych dziś doskonale polskich aktorów m.in.: Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski.

Szczegółowe informacje: Joanna Rostkowska– główny specjalista ds. edukacji teatralnej, tel. 504 890 477, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fragment regulaminu OKR uzasadniający cel tego wyjątkowego przedsięwzięcia:

  • „Pisarze i pedagodzy,  badacze języka  i twórcy kultury  podnoszą alarm w sprawie zatrważającego stanu polszczyzny. Prognozy dotyczące  czytelnictwa – zwłaszcza młodzieży szkolnej –  nie pozostawiają żadnej nadziei. Kondycja słowa mówionego – także w instytucjach dotąd stojących na straży: teatrach, uczelniach – nigdy nie była tak zła. Młodzież nie czyta, „przeniosła się” w świat komunikacji obrazkowej. Młodzież nie pisze, bo uległa   „poetyce” smsów i maili, nakazującej ograniczać komunikat do skrótu znaków (wyrazów i zdań). Kultura języka upada, a jest to nie tylko problem informacji, porozumienia, komunikacji społecznej. To wielki problem zachowania tożsamości narodowej, opartej przecież głównie na języku – literaturze i kulturze słowa”.


(żuraw)