W najbliższy czwartek 2 lutego o 20.20 w TVP Kultura (powtórka 3 lutego o 11.30) odbędzie się debata na żywo dotycząca "manifestu kontrrewolucyjnego" Jacka Głomba. Gośćmi Studia Kultura i Filipa Łobodzińskiego będą Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu."Manifest kontrrewolucyjny" Jacka Głomba opublikowany 23 stycznia wywołał spore zamieszanie w polskim teatrze.

- Uważamy, że kryzys odwiecznego modelu opowiadania historii, które zastępuje się luźnymi kolażami obrazów, klisz, performence'ów, ma fatalne skutki - pisze dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dystansując się wobec większości scenicznych produkcji i proponując własny program: - Nie chcemy i nie będziemy tworzyć teatru, który odrzuca i uznaje za banał historie z początkiem, środkiem i końcem, posiadające bohatera i uchwytny rozumowo sens (...) Nie chcemy ani teatru łatwego i przyjemnego, ani łatwego i nieprzyjemnego. W czasach, gdy zewsząd feruje się wyroki na Złego albo wygłasza peany na cześć Dobrego Polaka, chcemy pokazać Polaka (Nie) Zwykłego: nieoczywistego, barwnego, skomplikowanego (...) Nie ma idei, która mogłaby usprawiedliwić hochsztaplerkę (...)".

Dyskusję z Jackiem Głombem podjął m.in. dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski, w rozmowie z Magdaleną Piekarską odpowiadając: - Nie wiem, czy dziś początek, środek i koniec w sztuce ma sens. Ten świat się rozpada na naszych oczach, a my go sklejamy z fragmentów. Mamy do czynienia raczej z cząstką niż z całością. I wszystko zmienia się w ekspresowym tempie, a twórcy próbują te zmiany uchwycić. Wydaje mi się, że ten powrót do historii z czytelną konstrukcją jest marzeniem, które nie może się spełnić. Teatr zmaga się z potworem, jakim jest nasz kompletnie nieprzewidywalny świat. Nie możemy sztuki zamykać, doprowadzać do sytuacji, kiedy będzie głupsza od rzeczywistości, bo ona musi tę rzeczywistość weryfikować, uderzać w nią, a nie jej schlebiać.

Zaproszenie do Studia Kultura - Rozmowy przyjęła również Joanna Nawrocka - producentka, animatorka kultury związana ze środowiskiem teatrów niezależnych. Najmłodsza obecnie w Polsce dyrektor teatru od 2010 roku kieruje Teatrem Ochoty, w którym pracuje nad stworzeniem modelu stałej współpracy instytucji publicznej i organizacji pozarządowej.

Zapraszamy do Studia Kultura na rozmowę o dwóch różnych wizjach współczesnego teatru. W trakcie programu uruchomiony będzie czat internetowy na stronie czat.tvp.pl dla chętnych do wzięcia udziału w dyskusji.

Emisja: czwartek, 2 lutego, godz. 20.20, TVP Kultura
Powtórka: piątek, 3 lutego, godz. 11.30, TVP Kultura

(„TVP Kultura. Teatralny pojedynek”, www.e-teatr.pl, 1.02.2012)