"Marsz Polonia" Jerzego Pilcha wyjechał spod prasy drukarskiej niemal cztery lata temu. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co wydarzyło się od tego czasu w polskim życiu publicznym, zostało przepisane z kart powieści. Czy premiera w Teatrze Powszechnym (21 i 22 stycznia) udźwignie ciężar rzeczywistości? W piątkowym dodatku Co Jest Grane spektakl w reżyserii Jacka Głomba zapowiada Igor Rakowski-Kłos.

"W dniu dzisiejszym, tj. 15 sierpnia, w dzień Wojska Polskiego i Niebieskiego, w dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej Sianokosów, w rocznicę bitwy pod Radzyminem i Cudu Techniki Wywiadowczej nad Wisłą, zapraszamy na całodzienny raut, z wolna przeradzający się w orgię" - takie zaproszenie od Beniamina Bezetznego otrzymuje Jerzy Pisarz.

Gospodarzem jest były "rzecznik komunizmu, a dziś magnat medialny" - nawiązanie do postaci Jerzego Urbana jest aż nazbyt czytelne. Nie jest on zresztą jedyną postacią współczesnego życia publicznego, obecną w spektaklu w reżyserii Jacka Głomba. Podczas balu u senatora początku XXI wieku pojawią się: kukła Generała, którą Bezetzny poi alkoholem, Wałęsa wieziony do stoczni kajakiem przez ORMO oraz Święty Trup, który po katastrofie smoleńskiej w oczach wielu widzów może uzyskać bardzo konkretne rysy.

Pilch przyprawia obłąkańcze i obsesyjne Polaków rozmowy ostrą groteską, której smak dziwnie przypomina "polskość samą w sobie". Z absurdalnej i sennej atmosfery wyłania się kraj podzielony pomiędzy twierdzę postkomunistycznego magnata i szlachecki dworek.

- "Marsz Polonia" to groteskowy obraz Polski oszalałej, pełnej kompleksów i pretensji, społeczeństwa uwięzionego w mitach, chaotycznego i bezwolnego. Jest to także opowieść o naszych "trupach w szafie", co po traumie smoleńskiej wybrzmiewa silniej niż kiedykolwiek - tak Jacek Głomb objaśniał Grzegorzowi Żurawińskiemu powody sięgnięcia po powieść Pilcha (e-teatr.pl).

To nie pierwszy tekst autora "Spisu cudzołożnic", który zrealizował dyrektor legnickiego teatru. Wcześniej w Zielonej Górze wyreżyserował "Zabijanie Gomułki" wg "Tysiąca spokojnych miast", dzięki któremu zdobył zaufanie Pilcha oraz nagrody za reżyserię, adaptację i scenografię na 13. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2007 roku.

Głomb przygotował spektakl ze swoimi stałymi współpracownikami: Małgorzatą Bulandą, autorką scenografii, Robertem Urbańskim, dramaturgiem, Bartkiem Straburzyńskim, kompozytorem oraz Witoldem Jurewiczem, choreografem. Oprócz aktorów Teatru Powszechnego gościnnie wystąpią Jakub Kotyński (w roli Jerzego Pisarza) i Grzegorz Wojdon (Bezetzny) oraz Aleksandra Litwin.

Jerzy Pilch "Marsz Polonia", reż. Jacek Głomb, Teatr Powszechny (ul. Legionów 21), premiera w sobotę i niedzielę (21 i 22 stycznia) o godz. 19.

(Igor Rakowski-Kłos, „Premiera: Jaruzelski, Wałęsa, Urban - oto Polska właśnie”, Gazeta Wyborcza Łódź – CJG, 20.01.2012)