W kasie biletowej legnickiego teatru można już odbierać numerowane zaproszenia na „Ryszarda II” - dramat Szekspira, który w świąteczny wtorek 15 sierpnia o godz. 20.00 pokaże w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Piekary kalifornijski Lit Moon Theatre Company. Chętni otrzymają streszczenie spektaklu, który grany będzie w języku angielskim (2 godz. 15 min. bez przerwy). W przeddzień występu zainteresowani będą mieli okazję do spotkania z szefem zespołu z Santa Barbara i reżyserem spektaklu Johnem Blondellem. Szczegóły: Dział Promocji i Reklamy (tel. 076/72-33-520).

Teatr z Santa Barbara wystąpi w Legnicy tylko jeden raz. Wcześniej to samo przedstawienie prezentowane będzie na rozpoczętym właśnie w Gdańsku X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim. Polskie występy artystów z Kalifornii są częścią całorocznego, międzynarodowego przedsięwzięcia szekspirowskiego, którego kulminacją będzie październikowy Lit Moon World Shakespeare Festiwal w Santa Barbara, w którym – oprócz zespołów z wielu stron świata – wystąpi także legnicki Teatr Modrzejewskiej.
Dla legniczan będzie to początek amerykańskiej podróży artystycznej po Stanach Zjednoczonych, w trakcie której zespół Modrzejewskiej wystąpi z „Otellem” aż osiem razy, oprócz Santa Barbara także w Los Angeles (dwukrotnie) i Chicago (trzy przedstawienia).

Kalifornijski „Ryszard II” (King Richard II”) to tragedia o nadużyciach władzy, uciszaniu polityków i dezintegracji społeczeństwa (premiera 4 listopada 2005 roku w Kościele Świętej Trójcy w Santa Barbara). Spektakl zyskał uznanie widzów i krytyki, otrzymując tegoroczną Independent Theatre Award (przyznawaną w Santa Barbara przez krytyków m. in. z Los Angeles). To był “sukces, o którym z pewnością będzie się myślało i dyskutowało przez wiele kolejnych lat” – napisał Charles Donelan z “Santa Barbara Independent”.
Dwa lata temu "Hamlet", którego artyści z Lit Moon pokazali gdańskiej publiczności festiwalu szekspirowskiego „okazał się prawdziwą perełką, która oczarowała widzów” – wspominają organizatorzy z Fundacji Theatrum Gedanense.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

* Lit Moon Theatre Company powstał w 1991 roku w Santa Barbara jako wspólnota niezależnych artystów (reżyser i dyrektor artystyczny John Blondell). W swej twórczości scenicznej członkowie teatru z Kalifornii przywiązują wielką wagę do sfery wizualnej, często korzystają z masek i w szerokim zakresie stosują grę ciałem. Z eksperymentami estetycznymi artyści łączą działania międzynarodowe i międzykulturowe. Począwszy od roku 1998 Lit Moon Theatre Company współpracował z artystami z Rosji, Węgier, Polski i Czech.
Lit Moon jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej kreatywnych i nowoczesnych teatrów zachodniej części USA. Zrealizował dotąd kilkanaście spektakli, wśród nich takie jak: „Alicja w Krainie Czarów”, „Henryk V”, „Hamlet”, „Mistrz i Małgorzata”.

* Ryszard II (King Richard II) to jeden z rzadziej wystawianych dramatów Szekspira. To zarazem jedna z kronik historycznych tego dramaturga, której fabuła opiera się na wydarzeniach z dziejów Anglii. Oglądamy na scenie postać króla zachłystującego się władzą, łasego na pochlebstwa i inne dobra, „ubogiego w mądrość, bogatego w dar słowa, którym będzie opłakiwał skutki swoich i cudzych błędów i grzechów” (P. Mroczkowski). Podnosi się przeciw niemu bunt możnowładców, obawiających się, że nieudolne rządy wpędzą kraj w katastrofę (faktycznie, śmierć Ryszarda zapoczątkowała w Anglii epokę wojen domowych), ale też próbujących najzwyczajniej znaleźć się po stronie zwycięzcy. Porzucają więc nieudolnego monarchę. Na tron wstępuje Henryk IV, pierwszy nowożytny władca Wyspy, nie – jak Ryszard – Boży pomazaniec, przemawiający frazami z podręcznika retoryki, ale chłodny i wyrachowany polityk.